Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zabłądziła w lesie. Odnaleźli ją opoczyńścy policjanci

Data publikacji 02.08.2022

Kilkadziesiąt minut trwały poszukiwania 61-letniej mieszkanki Piotrkowa Trybunalskiego, która zabłądziła w lesie. Dzięki doskonałej znajomości terenu, koordynacji pracy policjantów biorących udział w poszukiwaniach, kobieta szybko została odnaleziona.

Dyżurny opoczyńskiej komendy policji, 1 sierpnia 2022 roku o godzinie 17:15, otrzymał zgłoszenie, z którego wynikało, że 61-letnia kobieta zabłądziła w lesie. Jak się okazało, mieszkanka Piotrkowa Trybunalskiego, która przebywała na terenie gminy Żarnów, rowerem wyruszyła przez las do oddalonej o kilka kilometrów pobliskiej miejscowości. W pewnym momencie kobieta straciła orientację w terenie i nie potrafiła sama wyjść z lasu. Na szczęście 61-latka miała przy sobie telefon komórkowy. Skontaktowała się z oficerem dyżurnym opoczyńskiej policji i poprosiła o pomoc. Mundurowi, będąc w stałym kontakcie telefonicznym z kobietą, ustalili przybliżoną okolicę, w której może się znajdować.  Na miejsce zostali natychmiast skierowani policjanci. W trakcie dojazdu policjanci pozostawali w kontakcie z oficerem dyżurnym, który ustalał dokładne miejsce zagubienia się 61-latki, tak aby jak najszybciej rozpocząć poszukiwania. Dzięki doskonałej znajomości silnie zalesionego terenu policjanci wytypowali miejsce, w którym może przebywać kobieta. Rozpoczęły się poszukiwania. Policjanci wykorzystywali megafon, przez który nawoływali kobietę, włączali sygnały dźwiękowe. Wszystkie te zabiegi przyniosły efekt. Kobieta usłyszała dźwięk sygnałów i wołania z megafonu. Po kilkudziesięciu minutach policjanci odnaleźli kobietę. Na szczęście, nie wymagała pomocy medycznej. Cała i zdrowa wróciła do miejsca, w którym przebywała.

Przypominamy kilka podstawowych zasad bezpiecznego spędzania czasu w lesie.

  • bezwzględnie należy zabrać ze sobą dobrze naładowany telefon komórkowy,
  • powiedzieć rodzinie, znajomym, gdzie idziemy i o której godzinie planujemy powrót,
  • odpowiednio się ubrać, tzn. mieć na sobie element wyróżniający się kolorem na tle lasu, warto założyć element odblaskowy, który przy ewentualnym poszukiwaniu bardzo ułatwi służbom odnalezienie osoby,
  • zabrać ze sobą coś do picia,
  • na wycieczki wybierać lasy, które dobrze znamy.
  • jeśli do lasu wybieramy się grupą, nigdy nie traćmy kontaktu wzrokowego ze sobą,
  • cały czas utrzymujmy odpowiednią odległość co jakiś czas komunikując się ze sobą.

Zastosowanie się do tych prostych wskazówek, na pewno podniesie poziom bezpieczeństwa naszych leśnych wycieczek, a rodzinie i znajomym zaoszczędzi niepotrzebnych nerwów.

(KWP w Łodzi / kp)

Powrót na górę strony