Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zniszczyliśmy szlaban na przejeździe kolejowym - zobaczcie video

Data publikacji 05.08.2022

Absolutnie najważniejszą zasadą na przejazdach kolejowych jest stosowanie się do przepisów i zachowanie szczególnej ostrożności. Co jednak, gdy przez nieuwagę, brawurę lub lekkomyślność znajdziemy się w potrzasku pomiędzy zamkniętymi szlabanami? W Internecie możemy zobaczyć nagrania z takich sytuacji. Dlatego postanowiliśmy pokazać wszystkim kierowcom, co wówczas należy zrobić. Najlepszym rozwiązaniem jest jak najszybciej wyjechać z torowiska. Specjalnie dla Was, razem z pracownikami kolei, wyłamaliśmy szlaban kolejowy. Czasami to jedyna rozsądna decyzja.

W Internecie możemy zobaczyć nagrania z nagannych zachowań kierowców na przejazdach kolejowych. To nie tylko lekceważenie znaku "Stop" na niestrzeżonych przejazdach. Kierowcy samochodów próbują zdążyć przed zamykającym się już szlabanem czy też ominąć bokiem rogatki. Do dramatycznych scen dochodzi, gdy samochód zostaje zablokowany na torowisku pomiędzy opuszczonymi już szlabanami. Zdarza się, że kierowcy chcą wówczas tak ustawić swój pojazd, by zmieścić się między torami, a ramieniem szlabanu. Wydaje się, że to najlepsze rozwiązanie, by naprawić swój błąd. Nic bardziej mylnego!

Szlaban jest tak skonstruowany, że wyłamanie go nie wymaga użycia dużej siły. Posiada łatwo łamliwe łączenie, które pęka w kontrolowany sposób. W efekcie czego koszt naprawy szlabanu jest stosunkowo niewielki. Natomiast pozostawienie samochodu na torowisku może być katastrofalne. Droga hamowania pociągu to nawet 2 kilometry. W wypadku zderzenia pociągu z samochodem, auto zostaje całkowicie zniszczone. Lokomotywa również może zostać uszkodzona. Koszt jej naprawy jest jednak bardzo wysoki.

Dlatego gdy już znajdziemy się w potrzasku pomiędzy zamkniętymi szlabanami, nie wahajmy się go wyłamać. Możemy staranować go samochodem, bądź złapać za jego koniec i odgiąć na kilka metrów. Wówczas bezpiecznie możemy zjechać z torowiska. Nie zapomnijmy poinformować o tym pracowników kolei i policjantów. Miejsce ze zniszczonym szlabanem musi zostać zabezpieczone - inaczej narażamy życie innych kierowców.

Zobaczcie na własne oczy, jak zniszczyliśmy szlaban w kontrolowany sposób. W sytuacji zagrożenia życia, jest to jedyne właściwe rozwiązanie.

Przeczytaj o najważniejszych zasadach i przepisach na skrzyżowaniu z przejazdami kolejowymi - "Szlaban na brawurę i lekkomyślność na przejazdach kolejowych"

 • szlaban za nim wagony w tle radiowóz
 • policyjny motocykl przed szlabanem
 • policjantka stoi obok szlabanu
 • pracownik kolei udziela wywiadu
 • policjant udziela wywiadu
 • policjant stoi obok f-sza SOK
 • samochód przejeżdża przez szlaban
 • pracownik kolei wyłamuje szlaban
 • pracownicy kolei naprawiają szlaban
 • policjantka udziela wywiadu
 • policjant udziela wywiadu
 • radiowóz za szlabanami

Film szlaban_spot.mp4

Pobierz plik szlaban_spot.mp4 (format mp4 - rozmiar 25.2 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony