Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sprawca napadu na Naczelnego Rabina Polski w rękach Policji

Data publikacji 28.06.2006

W środę rano, na warszawskim Śródmieściu policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Stołecznej Policji zatrzymali 33-letniego Karola G., sprawcę napadu na Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha. Mężczyzna przyznał się do zarzucanego mu czynu. Został też rozpoznany przez pokrzywdzonego.

Od 27.05, kiedy to doszło do ataku na naczelnego Rabina Polski, policjanci z wydziałów kryminalnego i dochodzeniowo-śledczego pracowali nad ustaleniem sprawcy incydentu. Przesłuchano kilkudziesięciu świadków, przeanalizowano zapisy z wielu kamer monitoringu (zarówno policyjnego, jak i instytucji komercyjnych). Jednocześnie prowadzone były działania operacyjne.

Efektem pracy policjantów było sporządzenie najpierw portretu pamięciowego sprawcy, a następnie wytypowanie podejrzewanego, na jednym z zapisów kamery. Portret pamięciowy oraz zdjęcie przekazano wszystkim funkcjonariuszom w Warszawie. Dzięki temu ustalono, że poszukiwany mieszka na Śródmieściu, w okolicy, gdzie doszło do napadu. Policjanci ustalili bardzo dokładnie jego dane osobowe i adres.

33 letni Karol G. zastał zatrzymany w środę o 5.30, gdy wychodził z budynku, w którym mieszkał. Przewieziony do Komendy Stołecznej Policji, w rozmowie z policjantami przyznał się do ataku na rabina i użycia gazu.

Karol G. był wcześniej notowany za usiłowanie rozboju, uszkodzenie mienia w trakcie meczu Legii z Polonią, oraz czynną napaść na policjanta. Bardzo aktywnie uczestniczył w manifestacjach o charakterze nazistowskim.

 

Zatrzymany będzie odpowiadał z art. 119§1 kk: "Kto stosuje przemoc lub groźbę bezprawną wobec grupy osób lub poszczególnej osoby z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, politycznej, wyznaniowej lub z powodu jej bezwyznaniowości, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5."

Powrót na górę strony