Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjant z wrocławskiego Oddziału Prewencji Policji otrzymał odznakę od Ministra Zdrowia „Zasłużony Dawca Przeszczepu”

Data publikacji 16.08.2022

Czasem nawet nie wiemy, jak niewiele trzeba, by móc podarować komuś „drugie życie”. A policjant z Oddziału Prewencji Policji we Wrocławiu zrobił to aż dwukrotnie. Funkcjonariusz już nie pierwszy raz oddał szpik kostny, za co został odznaczany przez Ministra Zdrowia odznaką „Zasłużony Dawca Przeszczepu”. Młodszy aspirant Dawid Kuriata, bo o nim właśnie mowa, do Policji wstąpił 9 lat temu właśnie po to, aby pomagać innym. I robi to codziennie, jako dowódca drużyny w Oddziale Prewencji Policji we Wrocławiu.

Od wielu lat jest czynnym krwiodawcą i w ten sposób stara się pomagać ludziom. Chęć niesienia pomocy innym od zawsze była u niego na pierwszym miejscu. Jak mówi „służyć innym można na wiele sposobów, wspierając duchowo, niosąc pomoc materialną, ale można również ratować innych poprzez oddawanie krwi lub szpiku”.

Dawid wiele lat temu zarejestrował się w bazie potencjalnych dawców szpiku kostnego. Nie przypuszczał wówczas, że jego własny brat zachoruje na białaczkę. Jak twierdzą lekarze, przeszczep szpiku kostnego jest najskuteczniejszą metodą leczenia tej choroby. Nic więc dziwnego, że w 2018 roku, gdy tylko funkcjonariusz dowiedział się o chorobie brata, nie zwlekając poddał się niezbędnym badaniom w celu stwierdzenia zgodności genowej między nim a bratem. Właściwy dobór dawcy jest bowiem najważniejszy dla powodzenia zabiegu. Dlatego najczęściej dawcą szpiku jest członek rodziny chorego. Tym razem szczęśliwie dawca znalazł się wśród najbliższych. Młodszy aspirant Dawid Kuriata po raz pierwszy oddał szpik w sierpniu 2018 roku. W październiku ubiegłego roku funkcjonariusz, po licznych badaniach, znów został dawcą.

Wrocławski policjant niedawno otrzymał list od Ministra Zdrowia, który pisze „…przekazuję Panu odznakę i legitymację Zasłużonego Dawcy Przeszczepu, która stanowi wyraz szacunku i uznania, gdyż jest Pan przykładem godnym do naśladowania. Pragnę serdecznie podziękować za odwagę okazaną przy podejmowaniu decyzji o oddaniu cząstki siebie, decyzji trudnej i nierzadko związanej z wieloma wątpliwościami i obawami, a podyktowanej głęboką troską o dobro drugiego człowieka”.

Zasłużony Dawca Przeszczepu to niezwykle ważne i nie ma co ukrywać, prestiżowe odznaczenie. Jest ono nadawane dawcom przeszczepu, w celu uhonorowania ich za poświęcony czas i zdrowie dla ratowania życia innych osób, poprzez dobrowolne oddanie narządu, bądź też oddanie więcej niż raz szpiku lub innych regenerujących się komórek i tkanek, w celu transplantacji.

Policjant zapewnia, że cały zabieg jest bezpieczny i bezbolesny, dlatego zachęca każdego do zarejestrowania się w bazie dawców. Każdy z nas może pomóc innym, oddając swój szpik. To bezcenny lek, którego nie da się wyprodukować, ani kupić.

Jesteśmy dumni, z naszego kolegi, który w codziennej służbie, ale też poza nią, pokazuje, że pomoc innym jest dla niego najwyższą wartością.

(KWP we Wrocławiu / kp)

Powrót na górę strony