Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci z komisariatu w Nowym Porcie w ostatniej chwili uratowali mężczyznę

Data publikacji 26.08.2022

Telefon od zaniepokojonej osoby i błyskawiczna interwencja oraz reakcja policjantów z gdańskiego komisariatu w Nowym Porcie uratowała 48-letniego mężczyznę, który targnął się na swoje życie. Funkcjonariusze udzielili mu pomocy przedmedycznej, dzięki której mężczyzna odzyskał oddech oraz przytomność. Uratowany 48-latek został przewieziony do szpitala i został objęty opieką medyczną.

Codzienna policyjna praca to nie tylko zatrzymywanie sprawców przestępstw, podejmowanie interwencji czy patrolowanie gdańskich ulic. Bardzo często funkcjonariusze w sposób bezpośredni ratują ludzkie życie. Udzielają pomocy przedmedycznej ofiarom przestępstw, wypadków, ale także osobom, które postanowiły odebrać sobie życie. Tak właśnie było wczoraj po południu, kiedy to policjanci z komisariatu w Nowym Porcie odebrali zgłoszenie o tym, że na klatce schodowej jednego z bloków w Letnicy, siedzi mężczyzna, który pociął sobie ręce. Na miejsce natychmiast został skierowany najbliższy policyjny patrol w składzie starszy posterunkowy Grzegorz Pilch oraz starszy posterunkowy Paulina Klamrowska.

Na miejscu mundurowi nie zastali rannego mężczyzny, ale po śladach krwi dotarli na strych budynku, gdzie zobaczyli nieprzytomnego. Funkcjonariusz natychmiast przystąpił do czynności ratujących życie mężczyzny. W tym samym czasie policjantka za pośrednictwem dyżurnego komisariatu wezwała pogotowie. Po chwili mężczyzna odzyskał oddech oraz przytomność. Funkcjonariusze do przyjazdu ratowników medycznych monitorowali funkcje życiowe 48-latka i udzielali mu wsparcia psychicznego.

Mieszkaniec Gdańska został przewieziony do szpitala, gdzie trafił pod opiekę specjalistów. Szybka i profesjonalna reakcja policjantów i informacja od osoby, dla której los 48-latka nie był obojętny, niewątpliwie pozwoliły na uratowanie ludzkiego życia.

  • Pamiętaj, kryzysy samobójcze są przemijające, można zapobiec tragedii, wzywając pomoc, tak jak to było w tym przypadku.
  • Jeśli widzisz, że twoja znajoma, znajomy jest smutny, przygnębiony to zapytaj, jak możesz im pomóc, udziel jej praktycznej pomocy, uczul jej bliskich na problem, okaż troskę i zainteresowanie.
  • Jeśli dzieje się coś złego i wiesz, że życie i zdrowie tej osoby jest zagrożone, zadzwoń pod numer alarmowy 112 i postaraj się przekazać służbom lokalizację miejsca, w którym znajduje się ktoś potrzebujący pomocy. Pamiętaj, w takich sytuacjach ogromne znaczenie ma czas.
  • Szukaj pomocy w instytucjach pomocowych takich jak np. Ośrodek Interwencji Kryzysowej, telefon: 58 511 01 21, który jest czynny całą dobę i mieści się przy Placu Księdza Prałata Jana Gustkowicza 13 w Gdańsku.

Pomoc można również uzyskać dzwoniąc na bezpłatne numery telefonów takich jak m.in.: 116 123 - Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych, czynny 7 dni w tygodniu od 14:00 do 22:00 oraz 116 111 - Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.

(KWP w Gdańsku)

Powrót na górę strony