Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zaniedbane psy otrzymają opiekę, dzięki interwencji dzielnicowych

Data publikacji 30.08.2022

Bytowscy dzielnicowi uratowali skrajnie zaniedbane psy, które trzymane były w fatalnych warunkach. Mundurowi wspólnie z pracownikami GOPS-u w Parchowie i fundacją Animals odebrali zwierzęta właścicielowi i przekazali do schroniska, gdzie udzielona zostanie im opieka. 49-letni mężczyzna odpowie za znęcanie się nad zwierzętami.

Dzielnicowi z Bytowa po otrzymaniu informacji na temat przetrzymywanych na jednej z posesji w Parchowie w fatalnych warunkach psach, natychmiast przystąpili do działania. Na miejsce interwencji przyjechali wspólnie z pracownikami GOPS-u w Parchowie. Drzwi otworzył 49-latek, który pod opieką miał trzy psy. Po wejściu na posesję, oczom funkcjonariuszy ukazały się fatalne warunki. Wewnątrz panował odór, na podłogach zalegały odchody, a wśród nich znajdowały się psiaki, które prawdopodobnie zaniedbywane były od dłuższego czasu i załatwiały swoje potrzeby fizjologiczne w mieszkaniu. Dodatkowo okazało się, że zwierzęta nie są zaszczepione.

Jedyną decyzją, która w tamtym momencie przychodziła policjantom do głowy, było jak najszybsze zabranie zwierząt z tego miejsca. Jeszcze tego samego dnia udało się uzyskać decyzję wójta o czasowym odebraniu zwierząt właścicielowi. Czworonogi zostały przekazane pod opiekę fundacji Animals – Schronisko w Kościerzynie, gdzie zostanie im udzielona odpowiednia opieka.

Podczas interwencji policjanci wykonali m.in. dokumentację fotograficzną obrazującą warunki bytowe psów. Już wkrótce właściciel zwierząt usłyszy zarzut znęcania się nad zwierzętami, za który zgodnie z prawem może mu grozić kara nawet 3 lat pozbawienia wolności.

Policjanci apelują do mieszkańców posiadających zwierzęta o przestrzeganie obowiązujących przepisów, a w szczególności o troskę i opiekę nad nimi. Funkcjonariusze apelują również o to, aby nie być obojętnym na krzywdę zwierząt i o każdej niepokojącej sytuacji natychmiast informować odpowiednie służby.

(KWP w Gdańsku / sc)

Powrót na górę strony