Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci z drogówki zapobiegli tragedii

Data publikacji 05.09.2022

Mł. asp. Mateusz Kusiak i sierż. szt. Marcin Mędrek odnaleźli zaginioną 13-latkę, która wyszła z domu z myślami samobójczymi. Dziewczynka ukrywała się w zaroślach na Północy. Miała przy sobie ostre narzędzie, którym raniła się przed przybyciem patrolu częstochowskiej drogówki. Dzięki szybkiej interwencji policjantów 13-latka nas czas trafiła pod opiekę specjalistów. To kolejny dowód na to, że dla policjanta najważniejsze jest ludzkie życie.

Zawsze, gdy w grę wchodzi ludzkie życie, policjanci mobilizują siły, by zapobiec tragedii. Tak też było pod koniec sierpnia, gdy częstochowska policja została zawiadomiona o zaginięciu 13-latki, która wyszła z domu z myślami samobójczymi. Według zgłoszenia dziewczynka miała przy sobie posiadać niebezpieczne narzędzie. Nie było czasu do stracenia. W poszukiwaniach brali udział nie tylko policjanci z prewencji, ale również z częstochowskiej drogówki. Młodszy aspirant Mateusz Kusiak i sierżant sztabowy Marcin Mędrek z częstochowskiej grupy SPEED najszybciej namierzyli ukrywającą się w zaroślach 13-latkę. Dziewczynka posiadała zranienia i byłą bardzo zdenerwowana, dlatego liczyła się każda sekunda. Dzięki szybkiej i sprawnie przeprowadzonej interwencji, w porę trafiła pod opiekę lekarzy.

Bardzo często osoby planujące popełnić samobójstwo, wcześniej dają sygnały ostrzegawcze. Nie ignorujmy cichego wołania o pomoc. Dajmy im odczuć, że w tej trudnej sytuacji nie są same. Bądźmy empatyczni. Szczera rozmowa i pomoc specjalisty może uratować takiej osobie życie.
Wykaz telefonów, gdzie osoby mogą otrzymać specjalistyczne wsparcie i pomoc:

  •     Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym dla dorosłych: 800 702 222.
  •     Telefon zaufania dla dorosłych: 116 123.
  •     Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111.
  •     Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 121 212.
  •     Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska Linia”: 800 120 002.
  •     W sytuacji zagrożenia życia i zdrowia należy dzwonić pod numer alarmowy 112.

(KWP w Katowicach / kp)

Powrót na górę strony