Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Piąte międzynarodowe szkolenie w zakresie bezpiecznej jazdy dla policyjnych motocyklistów

Data publikacji 15.09.2022

6-7 września 2022 r., w Salzburgu 66 motocyklistów z 22 europejskich służb uczestniczyło w międzynarodowym szkoleniu w zakresie bezpiecznej jazy dla policyjnych motocyklistów. Polska za zgodą Komendanta Głównego Policji była reprezentowana przez 2 motocyklistów z KWP w Katowicach oraz 2 z Komendy Stołecznej Policji. Podmiotami realizującymi szkolenie były Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Republiki Austriackiej wraz z Komendą Prowincjonalną Policji w Austrii.

Widok z lotu ptaka na pasma górskie i na wijący sie wśród nich tor jazdy

Szkolenie odbyło się na torze Salzburgring, gdzie zostało podzielone na dwa główne zadania: ćwiczenia na placu manewrowym i praktyczne zastosowanie nabytej wiedzy zarówno na torze jak i na alpejskich odcinkach dróg. 

Policjanci zapoznali się z kulturą i taktyką jazdy, poszerzyli umiejętności jazdy motocyklem na łukach przy różnych prędkościach oraz prowadzenia motocykla przy wykorzystaniu pełnej mocy silnika. Ponadto sprawdzali umiejętności prowadzenia motocykli z różnymi prędkościami w realnych warunkach drogowych, a także szkolili jazdę w parach co miało na celu podnoszenie umiejętności współdziałania.

Dalsza część obejmowała ćwiczenia na placu manewrowym, gdzie uczestnicy pogłębiali doświadczenie w zakresie maksymalnych możliwości wychylenia motocykla przy prawidłowym ułożeniu ciała w trakcie realizacji zadań przy małych prędkościach (m.in. prawidłowej zmiany toru jazdy).

Ponadto realizowano ćwiczenia, które wskazywały motocyklistom naukę prawidłowej postawy przy zróżnicowanej jeżdzie na motocyklu, jak również umiejętności prowadzenia motocykla w zakręcie z przeszkodą mającą na celu wprowadzenie maszyny w poślizg.

Poza nabyciem praktycznych umiejętności szkolenie pozwoliło na wymianę doświadczeń między policjantami ruchu drogowego z różnych części Europy.

(ro BRD KGP)

Powrót na górę strony