Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani za wyprowadzenie ponad 200 tys. zł poprzez fałszywą stronę bankową

Data publikacji 12.09.2022

Lubelscy policjanci zatrzymali trzech mężczyzn, którzy za pomocą fałszywej strony bankowej wyprowadzili z konta jednego z chełmskich przedsiębiorców ponad 200 tysięcy złotych. Do zatrzymania doszło na terenie Warszawy i Wrocławia. Blisko 60 tysięcy złotych udało się zablokować na kontach, kolejne 90 tysięcy złotych policjanci zabezpieczyli w wyniku przeszukania mieszkań osób podejrzanych. Zatrzymani zostali już tymczasowo aresztowani. Grozi im do 10 lat więzienia.

W ubiegłym tygodniu dyżurny komendy otrzymał zgłoszenie o oszustwie polegającym na przejęciu konta firmowego i nieuprawnionej wypłacie pieniędzy przez nieznane osoby. Sprawą zajęli się chełmscy policjanci zajmujący się na co dzień zwalczaniem przestępczości gospodarczej. Wspierani przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w Lublinie i Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie zatrzymali na terenie Warszawy dwóch podejrzewanych mężczyzn, 22-letniego obywatela Ukrainy i 36-letniego mieszkańca Warszawy. Do zatrzymania trzeciego - 20-letniego obywatela Ukrainy - doszło na terenie Wrocławia i brali w nim udział tamtejsi policjanci.

Z ustaleń śledczych wynika, że pokrzywdzony zalogował się na konto firmowe przez fałszywą stronę internetową banku. To umożliwiło oszustom możliwość zmiany numeru telefonu komórkowego, na który przychodzą kody autoryzacyjne do transakcji. W ten sposób w kilku transakcjach oszuści zrealizowali przelewy na kwotę ponad 200 tysięcy złotych. Następnie pieniądze wypłacane były poprzez bankomaty.

W związku z tą sprawą funkcjonariusze zabezpieczyli kilkanaście kart bankomatowych, karty sim, startery i adaptery do kart, umowy rachunków bankowych, telefony komórkowe i laptopy. Policjanci zabezpieczyli także skradzione pieniądze: blisko 60 tysięcy złotych udało się zablokować na kontach, kolejne 90 tysięcy złotych policjanci zabezpieczyli w wyniku przeszukania mieszkań osób podejrzanych.

Wszyscy trzej podejrzani zostali doprowadzeni do prokuratury, gdzie przedstawiono im zarzuty. Sąd Rejonowy w Chemie zdecydował o ich tymczasowym aresztowaniu na okres trzech miesięcy. Za oszustwo i kradzież mienia o znacznej wartości grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Lublinie / mw)

  • Kolaż zdjęć na których widać zatrzymanych mężczyzn
  • Odzyskane przez policjantów pieniądze w różnej walucie
Powrót na górę strony