Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci odnaleźli grzybiarzy, którzy zgubili się w lesie

Data publikacji 12.09.2022

Niestety dość często zdarza się, że osoby wybierające się do lasu na grzyby tracą orientację w terenie i nie potrafią odnaleźć drogi powrotnej do zaparkowanego pojazdu czy domu. Zazwyczaj do akcji wkraczają w takiej sytuacji policjanci, którzy wykorzystując swoje umiejętności i znajomość topografii terenu, potrafią szybko odnaleźć zagubionych grzybiarzy. Jedną z tego typu interwencji przeprowadzili w ostatnich dniach wołowscy funkcjonariusze ruchu drogowego, dzięki którym dwóch amatorów grzybobrania szczęśliwie wróciło do miejsca zamieszkania.

W miniony weekend dyżurny wołowskiej komendy powiatowej został powiadomiony o niebezpiecznej sytuacji. Zgłaszający przekazał mundurowemu, że od ponad 1,5 godziny nie jest w stanie nawiązać kontaktu ze znajomym, z którym wybrał się na grzyby do jednego z podwołowskich lasów.

Skierowany do tej interwencji, doświadczony i doskonale znający topografię terenu, patrol ruchu drogowego z Wołowa od razu wytypował miejsca, w których mógł znajdować się zaginiony 91-latek. Jak się okazało, przypuszczenia funkcjonariuszy były trafne. W jednej z lokalizacji policjanci zauważyli zagubionego seniora, który na szczęście odnalazł się cały i zdrowy, choć bardzo zmęczony.

Jednak na tym działania mundurowych się nie zakończyły. Poszukujący kolegi zgłaszający również stracił orientację w terenie i nie potrafił wskazać, gdzie się znajduje. I tym razem funkcjonariusze wykazali się sporym doświadczeniem, szybko odnajdując drugiego zaginionego.
Mężczyźni cali i zdrowi mogli udać się do domów. Z pewnością tę przygodę zapamiętają do końca życia i nie powtórzą ponownie popełnionych błędów.

Apelujemy!
Aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji, które mogą zakończyć się tragicznie, zachowajmy rozsądek, rozwagę i przestrzegajmy kilku podstawowych zasad:

  • nie wybierajmy się do lasu w pojedynkę,
  • nie oddalajmy się od osób, z którymi wybraliśmy się na grzybobranie. Pozostańmy z nimi w kontakcie wzrokowym,
  • zabierzmy ze sobą naładowany telefon komórkowy,
  • kontrolujmy i zapamiętujmy na naszej trasie punkty odniesienia, a nawet oznaczmy je tak, aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego wyruszyliśmy,
  • oceńmy realnie swoje możliwości i czas, jaki zamierzamy spędzić w lesie,
  • jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od swoich pojazdów, stacji czy przystanków kolejowych,
  • nie wybierajmy się do lasu po zmierzchu,
  • jeśli nasi znajomi lub bliscy zabłądzili w lesie, nie zwlekając, zaalarmujmy służby ratunkowe.

Jeśli wybieramy się do lasu, pamiętajmy również o znajdujących się w nim słupkach oddziałowych, dzięki którym będziemy mogli w łatwy sposób ustalić nasza pozycję. Słupki oddziałowe to kamienne lub betonowe znaki, które na każdej ze ścian posiadają oznaczenie znajdujących się w pobliżu oddziałów leśnych, np. 177, 172, 175 i 178. W przypadku zagubienia się, podanie liczb ze słupka pod numerem alarmowym 112 pozwoli na łatwe zlokalizowanie naszej pozycji oraz skierowanie odpowiednich służb w konkretne miejsce.

mł. asp. Przemysław Ratajczyk

Źródło: KPP w Wołowie
sierż. szt. Tomasz Nowak
tel. 606 364 011

Powrót na górę strony