Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wrocław: Rozbita grupa oszustów z tzw. "piramidy finansowej"

Policjanci Sekcji ds. Przestępczości Gospodarczej KMP we Wrocławiu rozbili grupę oszustów nielegalnego procederu sprzedaży lawinowej.

Policjanci zatrzymali dziewięć osób w wieku: 23-55 lat mieszkańców m.in. Świętochłowic, Chorzowa, Wrocławia, Oławy, podejrzanych o doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem różnych osób. Jak ustalili policjanci grupa działała od 2002 roku. Organizowali spotkania we Wrocławiu w tzw. "piramidzie finansowej". W trakcie trwania takich spotkań werbowano nowe osoby do przystąpienia do systemu. Każda nowo przystępująca osoba musiała wpłacić 6.000 złotych. W zamian oferowane były towary i usługi takie jak: kursy menadżerskie, językowe za 6.000 złotych, filtry do wody za 7.000 złotych czy komputery za 10.000 złotych. Gdy któraś z osób nie posiadała przy sobie odpowiedniej ilości pieniędzy mogła skorzystać z kredytów. Za każdą zwerbowaną osobę przedstawiciele piramidy otrzymywali część wpłaconych pieniędzy. Niektórzy z nich mogli zarobić nawet 60.000 złotych rocznie. Jak ustalili policjanci w ten sposób wyłudzili pieniądze w kwocie nie mniejszej niż 300.000 złotych, a przez system organizowanego nielegalnego procederu sprzedaży lawinowej mogło się przewinąć nawet 1500 osób.

Wobec trzech z zatrzymanych osób sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowani na okres 3 miesięcy, a wobec pozostałych 6 osób zastosowano środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego. Wszystkim zatrzymanym osobom przedstawiono zarzut udziału w nielegalnym procederze sprzedaży lawinowej za co grozi kara pozbawienia wolności do 8 lat.

Powrót na górę strony