Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejni zagubieni grzybiarze odnalezieni przez policjantów

Data publikacji 26.09.2022

Sezon obfitych zbiorów grzybów jeszcze trwa, można było to zaobserwować w miniony weekend, kiedy w rejonach zalesionych wiele osób spacerowało, by zbierać te „owoce lasu”. Pamiętajmy, aby na wyprawy do lasu odpowiednio się przygotować, zwłaszcza, jeśli te wycieczki odbywają się sporadycznie – łatwo bowiem stracić orientację w lesie i zgubić drogę powrotną. Doświadczyli tego grzybiarze w powiecie bolesławieckim, którzy weszli do lasu i zgubili drogę powrotną. Pomogli policjanci z Kruszyna i ich świetna znajomość terenu.

Funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Kruszynie otrzymali zgłoszenia o zagubieniu się grzybiarzy w lesie. W czwartek, około południa, mundurowi otrzymali informację od kobiety, że podczas grzybobrania zagubił się 75-letni mężczyzna, który nie ma przy sobie telefonu. Na miejsce ruszyły 3 patrole policyjne. Jak zawsze w takiej sytuacji, znajomość terenu przez dzielnicowego było nieocenione. Senior został namierzony i bezpiecznie trafił do domu.

Kolejne zgłoszenie było następnego dnia. Przed godziną 14 grupa amatorów runa leśnego, która przyjechała z Wałbrzycha na teren powiatu bolesławieckiego, straciła orientację w terenie. Niepokojąca była informacja, że wśród grzybiarzy są osoby chorujące na cukrzycę.

Natychmiastowe działania policjantów z komisariatu doprowadziły do zagubionych, którzy znajdowali się 5 kilometrów od miejsca, gdzie weszli do lasu. Na szczęście nie była potrzebna pomoc medyczna, a szczęśliwi grzybiarze zostali odwiezieni na parking, gdzie zostawili swoje samochody.

Idąc do lasu stosujmy następujące zasady:

  • poinformuj bliskich o wyprawie do lasu oraz wskaż okolicę, w której będziesz przebywać oraz kiedy planujesz powrót;
  • zabierz ze sobą elementy odblaskowe lub latarki, dzięki nim nocą będziesz bardziej widoczny;
  • jeżeli zabierasz psa to koniecznie na smyczy;
  • nie noś ze sobą rzeczy wartościowych, aby uniknąć ich zagubienia;
  • ze względów bezpieczeństwa nie wchodź na tereny poligonowe z uwagi na zagrożenie napotkania niewybuchów;
  • zabierając ze sobą dzieci lub osoby starsze, nie tracić ich z pola widzenia;
  • zapamiętuj charakterystyczne na danym terenie elementy, numery słupków granicznych, dzięki którym będziesz mógł szybciej odnaleźć drogę powrotną;
  • w przypadku gdy osoba zgubi się, odłączy od grupy i pozostaje w lesie dłuższy czas powinna skontaktować się z numerem alarmowym 112 i poinformować, w miarę możliwości, gdzie się znajduje – należy szukać granitowego słupka granicznego (numer wskazany na słupku pozwoli na szybkie ustalenie gdzie zaginiony się znajduje).

Jeżeli zaginiony odnajdzie drogę na własną rękę powinien niezwłocznie powiadomić Policję, że już nie potrzebuje pomocy .

PONADTO:

  • udając się do lasu dokładnie zabezpiecz pojazd, pozamykaj drzwi, okna, pozostaw auto w widocznym miejscu, aby nie stanowiło łatwego łupu dla złodziei;
  • nie pozostawiaj w pojeździe wartościowych przedmiotów (sprzętu do nawigacji, laptopa, telefonu komórkowego, torebki, portfela, dokumentów).

asp. Aleksandra Pieprzycka

Źródło: KPP w Bolesławcu
asp. szt. Anna Kublik-Rościszewska
tel. 600 266 990

Powrót na górę strony