Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci odnaleźli zaginionego grzybiarza

Data publikacji 27.09.2022

26 września 2022 roku policjanci z Pabianic wspierani przez inne służby odnaleźli zaginionego grzybiarza. 56-latek wybrał się na grzyby i zaginął na terenie leśnym w okolicach Ślądkowic gmina Dłutów. O braku kontaktu z mężczyzną powiadomiła zaniepokojona małżonka , która poprosiła o pomoc mundurowych.

26 września 2022 roku tuż po godzinie 20.00 dyżurny pabianickiej komendy został powiadomiony o zaginięciu 56-letniego mieszkańca miasta. Jak ustalili policjanci, około 14.30 mężczyzna wybrał się na grzyby. Nie miał ze sobą telefonu komórkowego. Mimo długiego upływu czasu i zmroku mężczyzna nie powrócił do miejsca zamieszkania. Zaniepokojona sytuacją małżonka zawiadomiła stróżów prawa.

Pabianicka policja natychmiast przystąpiła do akcji. Komendant Powiatowy Policji w Pabianicach ogłosił alarm dla funkcjonariuszy jednostki. Na miejsce przyjechali policjanci, przewodnik z psem tropiącym, strażacy ochotnicy z Dłutowa, Ślądkowic, Tążewy, Pawlikowic i Rydzyn. Po kilku godzinach poszukiwań w okolicznych terenach leśnych, około godziny 1.00 w nocy dzielnicowi z Pabianic wraz Kierownikiem Rewiru Dzielnicowych zauważyli na skraju lasu między Ślądkowicami a Mierzączką Dużą mężczyznę odpowiadającego rysopisowi zaginionego. Odnaleziony był wyczerpany i słaby. Z jego relacji wynikało, że zasłabł w lesie, a gdy się ocknął było już ciemno. Szukał drogi powrotnej.  Mężczyzna został przekazany pod opiekę ratowników medycznych.

Dziękujemy za zaangażowanie wszystkim osobom uczestniczącym w poszukiwaniach. Nasza wspólna akcja pokazała, że wszystkie służby potrafią doskonale działać ramię w ramię.

Przy okazji przypominamy o kilku zasadach bezpieczeństwa w czasie grzybobrania:

  • starajmy się nie wybierać do lasu w pojedynkę. Jeśli jednak zdarzy się, że idziemy sami, nasi bliscy powinni wiedzieć, gdzie się znajdujemy, podajmy im też przybliżony czas powrotu,
  • jeśli wybieramy się do lasu w towarzystwie, nie oddalajmy się od tych osób, pozostańmy z nimi w kontakcie wzrokowym,
  • kiedy rezygnujemy z grzybobrania, poinformujmy o tym osoby, z którymi jesteśmy oraz kogoś z bliskich,
  • kontrolujmy i zapamiętujmy punkty odniesienia, elementy charakterystyczne w danym terenie, aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego wyruszyliśmy,
  • zabierzmy ze sobą naładowany telefon komórkowy oraz latarkę, które w momencie zagubienia w lesie mogą okazać się bardzo pomocne,
  • pamiętajmy, że elementy odblaskowe i jasny strój mogą okazać się bardzo pomocne w razie akcji poszukiwawczej,
  • jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od swoich pojazdów, stacji czy przystanków,
  • wybierajmy wczesną porę dnia na wędrówkę po lesie. Okres kończącego się lata i początek jesieni to czas, kiedy w nocy temperatura jest niska i może być zagrożone nasze życie lub zdrowie.

(KWP w Łodzi / mw)

 

Powrót na górę strony