Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

69-letni grzybiarz odnaleziony przez głubczyckich policjantów

Data publikacji 06.10.2022

69-letni mężczyzna zagubił się w lesie w trakcie grzybobrania. Podczas rozmowy z dyżurnym głubczyckiej komendy nie potrafił podać swojego położenia. Z pomocą przyszedł policjant, będący w czasie wolnym od służby. Dzięki jego dobrej znajomości lasu mundurowi szybko odnaleźli zagubionego 69-latka. Mężczyźnie została udzielona niezbędna pomoc, a następnie został przewieziony do swojego miejsca zamieszkania.

W niedzielę, 2 października 2022 roku , z dyżurnym głubczyckiej komendy skontaktował się 69-letni mężczyzna. Z przekazanych informacji wynikało, że senior zgubił się podczas grzybobrania w lesie i nie potrafi podać swojego dokładnego położenia. Mężczyzna oświadczył, że z uwagi na złe samopoczucie nie jest w stanie dłużej iść.

Policjanci rozpoczęli poszukiwania zagubionego mężczyzny. Jedynym punktem odniesienia dla mundurowych była informacja o ambonie myśliwskiej, w rejonie której miał znajdować się 69-latek. Z pomocą przyszedł jeden z głubczyckich policjantów, będący w czasie wolnym od służby. Dzięki jego dobrej znajomości lasu funkcjonariusze już po kilkunastu minutach od zgłoszenia zaginięcia odnaleźli seniora. Mężczyźnie została udzielona niezbędna pomoc, a następnie został przewieziony do swojego miejsca zamieszkania.

Sezon grzybobrania w pełni. Każdego roku otrzymujemy zgłoszenia, z których wynika, że ktoś zgubił się w lesie. Przypominamy o najważniejszych zasadach, o których warto pamiętać podczas leśnych wędrówek:

  • przed wyjściem do lasu warto powiadomić bliskich o wyprawie oraz wskazać im najbliższą okolicę, w której będziemy przebywać. Powiedzmy im również kiedy zamierzamy wrócić do domu;
  • do lasu najlepiej wybierać się w towarzystwie – im więcej osób, tym lepiej. Dzieci, starsze i schorowane osoby nie powinny same wchodzić do lasu;
  • gdy na grzyby wybieramy się z dziećmi - nie traćmy ich z oczu i nie pozwalajmy samym odchodzić zbyt daleko;
  • nie zapominajmy o zabraniu latarek i elementów odblaskowych, dzięki którym w czasie zapadającego zmroku będziemy bardziej widoczni. Najlepiej jednak wybierać się do lasu o takiej porze kiedy mamy pewność, że zdążymy jeszcze przed zmrokiem wrócić do domu.
  • przydatny będzie telefon komórkowy z naładowaną baterią, który może okazać się pomocny w sytuacjach kryzysowych;
  • warto być przygotowanym na zmianę pogody, dlatego podczas leśnych spacerów nieodzowna będzie kurtka przeciwdeszczowa i odpowiednie obuwie;
  • kiedy nie jesteśmy pewni co do swojej orientacji w terenie lepiej nie odchodźmy zbyt daleko od drogi, w głębi lasu bardzo szybko można zgubić drogę powrotną.

(KWP w Opolu / sc)

Powrót na górę strony