Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

6 lat funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na Mazowszu

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa pozwala bez wychodzenia z domu zgłosić miejsca, w których poczucie bezpieczeństwa może być zagrożone. Aplikację tą należy traktować jako istotny element procesu zarządzania bezpieczeństwem publicznym, realizowanym w partnerstwie międzyinstytucjonalnym i społecznym. 5 października br. mija 6 lat funkcjonowania KMZB. W tym czasie na terenie garnizonu mazowieckiego naniesiono ponad 138 tys. zgłoszeń, z których potwierdzono 71357 zagrożeń, a ponad 68 tys. wyeliminowano.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to platforma wymiany informacji, za pomocą której każdy obywatel w trosce o bezpieczeństwo ma możliwość dzielenia się informacjami o potencjalnych zagrożeniach z Policją. KMZB udowodniła swoją przydatność niezliczoną ilość razy. Wielokrotnie Policja informowała o usunięciu zagrożeń dzięki zgłoszeniom przesłanym przez obywateli. Od chwili uruchomienia aplikacji mieszkańcy Mazowsza, z wyłączeniem terenu działania Komendy Stołecznej Policji, dokonali 138557 zgłoszeń, spośród których 71357 (55,95%) zostało uznanych za potwierdzone, a 68066 zagrożeń wyeliminowano.

Sama aplikacja została zbudowana w taki sposób, aby użytkownik w łatwy sposób mógł z niej skorzystać. Jedynym wymaganiem jest dostęp do komputera z Internetem lub pobranie darmowej aplikacji na urządzenia mobilne. Dostęp do KMZB jest możliwy m.in. poprzez portal mazowieckiej policji pod linkiem Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że nanoszone zagrożenia są anonimowe, a zaznaczenie zagrożenia jest proste i intuicyjne.

Katalog zgłoszeń, które można nanieść na KMZB jest bardzo szeroki. Analizując funkcjonowanie platformy można stwierdzić, że mieszkańcy garnizonu mazowieckiego najczęściej dokonywali zgłoszeń, przekroczenia dozwolonej prędkości, nieprawidłowego parkowania, spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych czy niewłaściwej infrastruktury drogowej. Zgłaszano także dzikie wysypiska śmieci oraz grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją.

Z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa korzystają nie tylko obywatele czy Policja, ale również inne służby i instytucje, mające za zadanie dbanie o bezpieczeństwo i porządek publiczny. Nasi partnerzy nie tylko zapoznają się z naniesionymi zagrożeniami, ale również biorą czynny udział w procesie weryfikacji i eliminacji zagrożeń. W wielu przypadkach czynią to samodzielnie.

(KWP zs. w Radomiu / kp)

Powrót na górę strony