Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nosisz odblask?- Żyjesz!

Data publikacji 11.10.2022

Nowodworscy policjanci, dbając o bezpieczeństwo pieszych, cyklicznie przeprowadzają akcje wręczania uczestnikom ruchu odblasków.

Nadeszła jesień. Dzień jest coraz krótszy, a za oknem coraz szybciej robi się ciemno i ponuro. W okresie jesienno–zimowym widoczność na drodze bardzo się pogarsza. Na nieoświetlonej drodze, kierowcy samochodów widzą przede wszystkim silne światła pojazdów jadących z przeciwka i białe linie wymalowane na jezdni. Pieszego czy rowerzystę dostrzegają w ostatniej chwili. Pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego samochodem z odległości około 20 metrów, a jeśli ma na sobie jasne ubranie – 50 metrów. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 metrów, czyli ok. 5 razy wcześniej!!

Bycie bezpiecznym równa się też bycie widocznym!

Prawidłowo noszone elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków tj. z przodu i z tyłu.

Przypominamy, że zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

 

 

Nagranie audio dzwiek_do_filmu___NOSISZ_ODBLASK_ZYJESZ.aac

Pobierz plik dzwiek_do_filmu___NOSISZ_ODBLASK_ZYJESZ.aac (format mp3 - rozmiar 4.82 MB)

Powrót na górę strony