Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjant czujny na drodze także po służbie

Policjant wydziału ruchu drogowego komendy w Zduńskiej Woli udowodnił, że dba o bezpieczeństwo na ulicach nie tylko podczas służby. W czasie wolnym, jadąc przez Sieradz, zwrócił uwagę na samochód, którego kierujący okazał się być nietrzeźwy.

W piątek, 4 listopada 2022 roku, przed godziną 22.00, policjant zduńskowolskiej drogówki, wracał ze służby. Wjeżdżając do Sieradza, na wysokości stadionu MOSiR, zobaczył jadący przed nim samochód marki Opel Vectra. Auto jechało całą szerokością swojego pasa. Policjant zadzwonił na 112 i zgłosił, że jedzie za kierującym. Opel dojechał do ronda im. Lecha Kaczyńskiego i  dalej w kierunku Wrocławia. Po zjechaniu z ronda, jechał ulicą Jana Pawła II lewym pasem. Na wysokości sklepu zoologicznego, opel gwałtownie skręcił w lewą stronę, przecinając linię ciągłą.

W tym czasie, w stronę ronda jechał już patrol sieradzkiej drogówki. Opisany przez policjanta samochód, został skontrolowany. Okazało się, że kierujący 19-letni mieszkaniec gminy Warta, miał blisko 1,5 promila alkoholu, nie posiadał uprawnień do kierowania, a samochód nie miał ważnego przeglądu technicznego i zatrzymany prawie rok temu dowód rejestracyjny. W samochodzie razem z nim, było 4 pasażerów. Jeden z nich, 17-letni mieszkaniec gminy Pęczniew, miał 0,10 promila. Ponieważ jest osobą nieletnią, został przekazany pod opiekę rodzica. Zachowanie młodzieży było nerwowe, policjanci przeprowadzili kontrolę osobistą. Okazało się, że kolejny pasażer 20-letni mieszkaniec gminy Warta, miał przy sobie ponad 2 gramy marihuany. Został zatrzymany i noc z piątku na sobotę spędził w PDOZ w Sieradzu.

Każdy pijany kierowca na drodze to potencjalny zabójca. Jest zagrożeniem zarówno dla siebie jak i dla innych osób. Policjanci zwracają się z apelem: nie tolerujmy pijanych kierowców. Wykażmy się odpowiedzialnością i reagujmy widząc, że nietrzeźwa osoba wsiada za kierownicę. Zabierając kluczyki lub dzwoniąc pod numer alarmowy 112 możemy uratować czyjeś życie. Policjanci sprawdzą każdy taki sygnał.

Przypominamy, że każdy kto popełni przestępstwo kierowania samochodem w stanie nietrzeźwości, musi liczyć się z odpowiedzialnością karną. Grozi mu:

  • utrata prawa jazdy nawet do 15 lat,
  • kara pozbawienia wolności do lat 2 lub kara ograniczenia wolności lub kara grzywny do 30 000 zł,
  • świadczenie pieniężne od 5 000 do 60 000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej,
  • 10 punktów karnych,
  • umieszczenie informacji o karze w Krajowym Rejestrze Karnym,
  • dodatkowo w pracy może być nałożona kara, jeśli wiąże się ona z prowadzeniem samochodu. Pracodawca ma prawo wręczyć zwolnienie dyscyplinarne na podstawie informacji z sądu. Surowe kary czekają tych, którzy wcześniej byli już karani za jazdę pod wpływem alkoholu.

(KWP w Łodzi / sc)

Powrót na górę strony