Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wrocław: Rozbicie "paliwowej" zorganizowanej grupy przestępczej

Policjanci z Sekcji dw. z PG KMP we Wrocławiu rozbili pod koniec listopada br. zorganizowaną grupę przestępczą dokonującą nielegalnego hurtowego obrotu paliwami ciekłymi. Sprawcy pod legendą sprzedaży tańszego oleju napędowego, sprowadzanego z zagranicy, wprowadzili na rynek miliony litrów przerobionego oleju opałowego.

Jak ustalili policjanci, sprawcy legalnie kupowali duże ilości oleju opałowego, a następnie w przygotowanych przez siebie, specjalnie przystosowanym miejscu, dokonywali odbarwiania oleju opałowego i mieszania go z różnymi substancjami chemicznymi. Tak spreparowany olej opałowy sprzedawali do stacji benzynowych na terenie całego kraju jako olej napędowy. Odbiorcy często nie wiedzieli, że w rzeczywistości zakupili niskiej jakości paliwo. Legalizacja transakcji następowała poprzez fikcyjny obrót paliwem pomiędzy siecią nieistniejących firm paliwowych na terenie całego kraju.

Straty Skarbu Państwa z tytułu nie odprowadzenia akcyzy i podatku VAT, według wstępnych ustaleń sięgają kilku milionów złotych.

W wyniku akcji przeprowadzonej 30.11.2005 r. przez policjantów, ujawniono i zabezpieczono nielegalnie zainstalowany na terenie prywatnej posesji zbiornik paliwowy i przyrządy do "blendowania" paliwa (mieszania) oleju opałowego. Zatrzymano łącznie 9 osób: właścicieli firm, kierowców, odbiorców nielegalnego paliwa, osoby zajmujące się księgowością, właściciela terenu na którym zainstalowano nielegalnie (z naruszeniem zasad bezpieczeństwa) zbiornik paliwa. Zabezpieczono dokumentację księgową.

Członkowie grupy zmieniali wizerunki, nazwiska, nazwy firm, udziałowców, w celu podstępnego ukrycia przestępczego procederu przed organami podatkowymi i ścigania. Są to osoby notowane za pospolite przestępstwa między innym włamania, pobicia, kradzieże samochodów.

Zajęto na poczet przyszłych kar i należności mienie sprawców w tym: samochody, wysokiej klasy motocykl-ścigacz, oraz sprzęt audio-video. Policjanci wpadli na trop grupy po tym jak zaczęły zgłaszać się osoby które musiały przeprowadzać remont silników po zatankowaniu oleju napędowego, dostarczonego przez jedną z firm paliwowych.

Powrót na górę strony