Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Capstrzyk Niepodległości

Data publikacji 10.11.2022

W nawiązaniu do przedwojennej tradycji, w dzień poprzedzający Narodowe Święto Niepodległości, przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbył się uroczysty Capstrzyk Niepodległości, podczas którego oddano hołd bohaterom. Polską Policję reprezentował Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Paweł Dobrodziej.

Na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odczytany został Niepodległościowy Apel Pamięci, a żołnierze Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oddali salwę honorową. Następnie delegacje złożyły kwiaty przed pomnikiem Komendanta Głównego Józefa Piłsudskiego.

Tuż przed, kończącą Capstrzyk Niepodległości, „Pieśnią Reprezentacyjną” w wykonaniu muzyków Orkiestry Reprezentacyjnej WP, harcerze przekazali szefowi resortu obrony narodowej „Ogień Niepodległości” przypominający o bohaterach i wydarzeniach, które wpłynęły na odzyskanie przez naród polski niezawisłego i wolnego państwa.

***

Capstrzyk to sygnał wieczornego apelu, odgrywany zwykle na trąbce, a także przemarsz - historycznie często z pochodniami - oddziału wojska lub innej organizacji ulicami miasta w przeddzień ważnych uroczystości. Przed wojną capstrzyki poprzedzały większość wojskowych i państwowych świąt. W ostatnich latach Wojsko Polskie wraca do tej tradycji - "Capstrzyki Niepodległości" w stolicy odbywają się od 2009 r.

(BKS KGP, na podstawie materiałów ze strony www.wojsko-polskie.pl)

Powrót na górę strony