Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wysyłali linki i okradali konta

Data publikacji 18.11.2022

Skrupulatna praca dochodzeniowa skarżyskich policjantów zwalczających przestępczość gospodarczą oraz funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach doprowadziła do skierowania aktu oskarżenia przeciwko 15 osobom podejrzanym o oszustwa. Oskarżeni mieszkańcy powiatu skarżyskiego rozsyłali wiadomości zawierające linki z wiadomościami m.in. o konieczności dopłaty za przesyłki lub prąd. Przestępcy oszukali kilkadziesiąt osób z całej Polski na kwotę ponad 840 000 złotych.

W styczniu 2020 roku przedstawiciel jednego z banków zawiadomił skarżyską prokuraturę o nietypowych transakcjach na koncie jednego z klientów. Otrzymywał on wysokie wpłaty, które następnie w krótkim czasie były wypłacane w bankomatach na terenie całej Polski. Sprawa trafiła do skarżyskich policjantów zajmujących się zwalczaniem przestępczości gospodarczej. W toku prowadzonych czynności mundurowi ustalili, że zarejestrowane przepływy na rachunku mogą mieć związek oszustwami. Kolejne czynności doprowadziły funkcjonariuszy do osób podejrzewanych o oszustwa, związane z rozsyłaniem linków do fałszywych stron banków i różnego rodzaju instytucji. Wiadomości zawierały np. informacje o konieczności dopłaty do rachunku między innymi za prąd lub zamówionej przesyłki. Działając w ten sposób przestępcy uzyskiwali dostęp do kont bankowych osób pokrzywdzonych, a następnie okradali ich z pieniędzy.

Z uwagi na charakter sprawy i ogólnopolski zasięg przestępczego procederu do działań włączyli się policjanci z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji  w Kielcach. Wsparci przez funkcjonariuszy zwalczających przestępczość gospodarczą przeprowadzili szereg ustaleń i zebrali materiał dowodowy, który pozwolił skierować do sądu akt oskarżenia przeciwko 15 osobom z powiatu skarżyskiego podejrzanym o oszustwa. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że pokrzywdzonych zostało 66 osób z całego Polski, a łączna suma strat oszacowana została na kwotę ponad 840 000 złotych. Z kilkunastu osób podejrzanych w sprawie, większość z nich na salę sądową doprowadzona zostanie z zakładów karnych, w których obecnie odbywają zasądzone wyroki, w tym również za oszustwa. Śledczy podkreślają, że sprawa ma charakter rozwojowy oraz niewykluczone są kolejne zatrzymania. Ustawodawca za tego typu przestępstwo przewidział karę do 15 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Kielcach / mw)

Powrót na górę strony