Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sporządzali fikcyjne umowy na zakup samochodów, aby uniknąć obowiązkowego ubezpieczenia

Data publikacji 21.11.2022

Policjanci z Bystrzycy Kłodzkiej zatrzymali parę podejrzaną o podrabianie umów kupna sprzedaży samochodów. Z ustaleń śledczych wynika, że 34-latek ze swoją żoną posługując się danymi innych osób i fałszując podpisy, sporządzili kilkadziesiąt umów. Policjanci zabezpieczyli również mnóstwo dowodów rejestracyjnych, które pochodzą z nielegalnych transakcji. Podejrzani usłyszeli zarzuty przestępstw, grozi im kara pozbawienia wolności do 5 lat.

Kryminalni z Bystrzycy Kłodzkiej uzyskali informacje, że na terenie powiatu lubińskiego może mieć miejsce nielegalny proceder. Jak wynikało ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy, osoby posługujące się cudzymi danymi, wykorzystywały je w umowach kupna-sprzedaży samochodów, podrabiając nich podpisy.

W wyniku pracy operacyjnej policjanci ustalili, że na jednego z mieszkańców Sobótki zostało zarejestrowanych kilka samochodów, o czym sam zainteresowany nie wiedział. Okazało się, że dane fikcyjnego właściciela zostały wykorzystane w umowie, a następnie przedłożone u ubezpieczyciela celem odstąpienia od dalszego zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia.

Podczas dokładnego sprawdzenia jednego z mieszkań na terenie powiatu lubińskiego śledczy u 46-letniej kobiety i jej męża ujawnili i zabezpieczyli kilkadziesiąt fikcyjnych umów oraz dowodów rejestracyjnych. Nielegalnie działająca para nabywała samochody, które przeznaczone były m.in. do rozbiórki, a zysk ze sprzedaży ich części trafiał do kieszeni sprawców. W ten sposób chcieli uniknąć obowiązkowej opłaty OC pojazdu.

Okazało się, że podejrzany mężczyzna działał wspólnie i w porozumieniu ze swoją 46-letnią żoną. Oboje trafili do policyjnego aresztu. Przestępcza para usłyszała już 4 zarzuty przestępstwa, których dopuścili się od 2019 r. Grozi im kara pozbawiania wolności do 5 lat.

Sprawa wciąż jest w toku. Obejmuje swoim zasięgiem teren województwa dolnośląskiego.

(KWP we Wrocławiu / kp)

Powrót na górę strony