Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Świetna współpraca służb ratowniczych doprowadziła do odnalezienia 76-latka na terenie Świebodzic

Data publikacji 24.11.2022

Do późnych godzin wieczornych trwały poszukiwania kolejnego już w ostatnim czasie schorowanego mężczyzny, który wczoraj wyszedł z domu i nie powrócił do miejsca zamieszkania. W działaniach udział wzięło kilkudziesięciu policjantów z terenu Wałbrzycha oraz zaalarmowani o zdarzeniu funkcjonariusze ze Świebodzic, a także strażacy i goprowcy. Do akcji zaangażowane zostały również psy służbowe. Dostępny był dron. Dzięki świetnej współpracy służb, 76-latka odnaleziono. Zdezorientowanemu seniorowi udzielona została pierwsza pomoc. Ostatecznie nic poważnego mu się nie stało i został przekazany pod opiekę najbliższej rodziny.

Zaalarmowani o zdarzeniu policjanci z pierwszego komisariatu po godzinie 20.00 stawili się do służby, by pomóc pozostałym pracującym już przy zaginięciu wałbrzyskim funkcjonariuszom. W działania włączyli się również strażacy, a także goprowcy. Od strony swojej miejscowości mężczyzny poszukiwali poinformowani o zdarzeniu mundurowi z Komisariatu Policji w Świebodzicach.

Podczas prowadzonych działań funkcjonariusze ustalili, że 76-latek w godzinach popołudniowych wyszedł z miejsca zamieszkania przy ulicy Fortecznej i były obawy, że oddalił się w rejon pobliskiego Książańskiego Parku Krajobrazowego. Dlatego też mundurowi, pomimo pory nocnej, rozpoczęli przeczesywanie terenów zielonych. Rozpytywali ponadto napotkanych na ulicach Podzamcza i Szczawienka okolicznych mieszkańców, którzy mogli na swojej drodze spotkać zaginionego. W związku z tym, że mężczyzna mógł znaleźć się po takim czasie już na terenie sąsiedniej gminy, informację otrzymali także policjanci ze Świebodzic. Działania ostatecznie przyniosły pozytywny efekt i po godzinie 23..00 senior został odnaleziony na terenie powiatu świdnickiego.

76-latkowi udzielona została pierwsza pomoc. Pomimo swojego sędziwego wieku na szczęście nie potrzebował pomocy medycznej. Był jednak zdezorientowany. Funkcjonariusze ostatecznie przekazali mężczyznę pod opiekę członków zaniepokojonej rodziny. Szybko przeprowadzone i pozytywnie zakończone poszukiwania osoby zaginionej przeprowadzone na terenie Wałbrzycha oraz powiatu świdncikiego najprawdopodobniej pozwoliły na uratowanie życia seniora.

Podziękowania za profesjonalizm należą się wszystkim biorącym udział i zaangażowanym w akcję policjantom, strażakom oraz goprowcom. Apelujemy jednak do wszystkich o otoczenie większą troską schorowanych seniorów i zadbanie o ich bezpieczeństwo. Warto zastanowić się nad wyposażeniem najbliższych mających demencję, problemy ze wzrokiem i poruszaniem się, w urządzenia GPS. Być  może dzięki takiemu rozwiązaniu uda się w przyszłości zapobiec ich zaginięciu.

(KWP w Wrocławiu / mw)

Powrót na górę strony