Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uderzenie w grupy przestępcze z Mazowsza i Pomorza Zachodniego

Data publikacji 25.11.2022

200 policjantów CBŚP, CPKP „BOA” i SPKP oraz KWP, pod nadzorem mazowieckiej Prokuratury Krajowej przeprowadziło działania, w wyniku których zatrzymano 22 osoby. 5 zatrzymanym prokurator przedstawił zarzuty związane z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej, także 5 osób usłyszało zarzut udziału w gangu o charakterze zbrojnym, a 2 kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Aresztowano 18 osób.

Policjanci z Zarządu  w Radomiu Centralnego Biura Śledczego Policji pod nadzorem Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie, przeprowadzili akcję na terenie województw mazowieckiego, zachodnio-pomorskiego i śląskiego. Działania realizowano w ramach śledztwa dotyczącego zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się przestępczością narkotykową i kryminalną. Funkcjonariusze radomskiego CBŚP działali przy wsparciu policjantów z wielu zarządów terenowych Biura oraz kontrterrorystów z CPKP „BOA” i SPKP z kilku województw oraz policjantów Komend Wojewódzkich Policji z Radomia i Szczecina.

W akcji, w której brało udział blisko 200 funkcjonariuszy, zatrzymano 22 osoby, wśród których jest m.in. Andrzej Z. ps. „Słowik”, Leszek D. ps. „Wańka”, Janusz P. ps. „Parasol”, Mirosław B. ps. „Dziobak” i Paweł S. ps. „Pawełek”. Na wniosek prokuratora z mazowieckiego pionu PZ Prokuratury Krajowej, zastosował tymczasowy areszt wobec 18 osób. W wyniku przeszukań przejęto broń i narkotyki oraz gotówkę, wartościowe zegarki i biżuterię o wartości kilkuset tysięcy złotych.

Z ustaleń śledztwa wynika, że rozbite grupy przestępcze działały od 2007 roku i współpracując ze sobą, zajmowały się m.in. przemytem i handlem bronią, wewnątrzwspólnotowym obrotem znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych w postaci kokainy, amfetaminy i marihuany, które sprowadzano z Holandii i Hiszpanii do Polski, Niemiec oraz Norwegii. Według śledczych grupy wprowadziły do obrotu znaczną ilość narkotyków m.in. 35 kg kokainy, lecz dokładna ilość jest w tej chwili ustalana. Członkowie gangów zajmowali się również rozbojami i wymuszeniami rozbójniczymi z użyciem broni palnej na terenie województwa zachodniopomorskiego.

5 zatrzymanym prokurator przedstawił zarzuty związane z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej, także 5 osób usłyszało zarzut udziału w gangu o charakterze zbrojnym, a 2 zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Pozostałe zarzuty dotyczyły rozboju, złożenia fałszywych zeznań, obrotu i posiadania nielegalną bronią palną oraz przestępstw narkotykowych w stosunku do znacznej ilości środków.

Podejrzanym grozi od 8 do 18 lat pozbawienia wolności.

Zespół Prasowy CBŚP

  • Funkcjonariusz CBŚP prowadzi zatrzymanego mężczyznę po schodach.
  • Funkcjonariusze CBŚP wyprowadzają budynku mężczyznę z kajdankami założonymi na ręce i nogi.
  • Pistolet maszynowy, magazynki, tłumik oraz naboje leżące na ziemi w materiałowej torbie.
  • Pistolet leżący w dłoniach.
  • Pistolet z magazynkiem leżące w pudełku.
  • Torby foliowe wypełnione suszem roślinnym koloru zielonego znajdujące się w kartonowym pudełku.
  • Zbrylona substancja jasnego koloru w foliowym worku.
  • Zegarek leżący na blacie stołu.
  • Plik banknotów o nominale 100 PLN spięty gumką.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 32.6 MB)

Powrót na górę strony