Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Gorzów: Przestępcza działalność grupy hakerów przerwana

Lubuscy PG-owcy przerwali przestępczy proceder włamywania się do komputerów firm prywatnych i instytucji państwowych na terenie całego kraju. Grupa składała się z dwóch 17-letnich mieszkańców Kostrzyna, 20-latka z Zielonej Góry i 20-latka spod Warszawy. Połączyła ich wspólna "pasja”- poznawanie i pokonywanie, przełamywanie zabezpieczeń systemów operacyjnych komputerów.

Istnieją fora internetowe, na których internauci wymieniają poglądy, doświadczenia, nawiązują kontakty. Istnieją też kanały tematyczne IRC- na których ludzie dzielą się wiedzą na określony temat. W ten sposób hakerzy się poznali. Następnie założyli własny kanał IRC dla swojej czwórki. Na tym kanale już tylko oni prezentowali swoje dokonania. Technologia obecnie pozwala na to, aby na kanale IRC uruchamiać pewne programy, narzędzia służące do przełamywania zabezpieczeń systemów. To wykorzystali hakerzy. Korzystali oni z gotowych, dostępnych w internecie programów i włamywali się do cudzych komputerów, uzyskując w takim zaatakowanym systemie prawa administratora, co równało się z pełnym dostępem do wszystkich zasobów tego komputera.

Przestępcy włamali się m.in. do firm prywatnych w całej Polsce, do szpitala na Dolnym Śląsku, do spółdzielni mieszkaniowej w Wielkopolsce, do ZOZ-u na Mazowszu, do jednego z browarów w Polsce. Często włamując się, uszkadzali systemy operacyjne, co powodowało, że przestawały one funkcjonować. Uszkodzenia te wynikały z nieumiejętności posługiwania się narzędziami hakerskimi.

Zarzucono im popełnienie przestępstwa z art. 287 paragraf 1 kk. (" Kto w celu wyrządzenia innej osobie szkody, bez upoważnienia, wpływa na automatyczne przetwarzanie, gromadzenia lub przesyłanie informacji lub zmienia, usuwa albo wprowadza nowy zapis na komputerowym nośniku informacji podlega karze pozbawienia wolności od 3 m-cy do lat 5.”)

W najbliższych dniach akt oskarżenia trafi do sądu.
Powrót na górę strony