Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wspólnie możemy pomóc osobom w kryzysie bezdomności i samotnym. Skorzystaj z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

Data publikacji 31.12.2022

W związku z porą zimową i niskimi temperaturami, warto pamiętać o osobach, które znalazły się w kryzysie bezdomności. Bądźmy czujni, bo każdy z nas może pomóc ludziom pozbawionym dachu nad głową. Wystarczy jeden telefon pod numer alarmowy 112 lub zgłoszenie na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Policjanci również uważnie kontrolują pustostany, ogródki działkowe i inne miejsca, w których osoby takie zazwyczaj szukają schronienia. Obejrzyj spot i pomyśl, czy w Twojej okolicy widziałeś kogoś takiego. Wybierz Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa i zaznacz w katalogu „osoba bezdomna wymagająca pomocy”. Sprawdzimy to!

Warunki za oknem są bardzo zmienne, jednak zwłaszcza nocą w wielu miejscach odnotowujemy niskie temperatury powietrza co może być niebezpiecznie szczególnie dla osób samotnych i znajdujących się w kryzysie bezdomności. Nawet niewielki mróz może być przyczyną śmierci z powodu wychłodzenia organizmu. Takie okoliczności są szczególnie niebezpieczne dla człowieka przebywającego na zewnątrz. Stąd też musimy pamiętać o potrzebie zwrócenia szczególnej uwagi na takie właśnie osoby – starsze, samotne, nieporadne życiowo czy pod wpływem alkoholu.

Policjanci już od jesieni prowadzą wzmożone działania prewencyjne i pomocowe. Dlatego widok mundurowych przy pustostanach, opuszczonych budynkach, pomieszczeniach gospodarczych, czy ogródkach działkowych, nie powinien nikogo dziwić. Warto przy tym pamiętać, że Policja nie działa w tej kwestii samodzielnie, aby nasza praca była jeszcze bardziej skuteczna ściśle współpracujemy z przedstawicielami innych służb i instytucji. Istotną rolę pełnią dzielnicowi. Dzięki ich doskonałej wiedzy i znajomości podległego terenu, sprawdzane są te miejsca, w których istnieje największe prawdopodobieństwo, że mogą ktoś przebywać.

Pomimo wzmożonych kontroli policjanci nie są w stanie sprawdzić wszystkich miejsc, w których mogą przebywać osoby będące w kryzysie bezdomności. Dlatego liczymy na czujność i obywatelską postawę mieszkańców. Jak można pomóc? Czasami wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie. Dzwoniąc pod numer alarmowy 112, odpowiednie służby są w stanie bardzo szybko reagować na niebezpieczne sytuacje związane z zagrożeniem życia i zdrowia z powodu wychłodzenia organizmu. W przypadkach, gdy życie ludzkie jest zagrożone ze względu na przebywanie w niskiej temperaturze, osoba taka znajduje schronienie w placówkach, które są do tego przeznaczone np. ogrzewalnie czy noclegownie. Pamiętajmy, aby w podobnych sytuacjach nie przechodzić obojętnie. Nasz telefon może komuś uratować życie.

Dzięki intensywnym działaniom służb bezpieczeństwo osób w kryzysie bezdomności jest dużo większe. Ale warto pamiętać, że tutaj każdy może okazać się pomocny. Dlatego nie bądźmy obojętni. Warto przy tym skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. To aplikacja, która posiada zakładkę „osoba bezdomna i wymagająca pomocy”. To dobry sposób, aby wskazać miejsca przebywania osób potrzebujących pomocy. Nie bądźmy obojętni. Reagujmy!

asp. Aleksandra Pieprzycka

Źródło: KPP w Lubinie
asp. szt. Sylwia Serafin
tel. 601 974 322

Powrót na górę strony