Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszust trafił do aresztu

Do jednego z mieszkańców Żywca zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta Centralnego Biura Śledczego Policji. Fałszywy stróż prawa poinformował 71-latka, że bezpieczeństwo mężczyzny i jego pieniędzy jest zagrożone. Aby pomóc w prowadzonej przez siebie akcji, polecił on zebrać jak największą ilość gotówki i przekazać ją policjantowi, który się po nią zgłosi.

Mężczyzna, z którym skontaktował się fałszywy policjant, okazał się bardzo czujny i nie dał się nabrać oszustowi, który, aby uwiarygodnić, że jest funkcjonariuszem, pokazał mu nawet pistolet. 71-latek nie przekazał pieniędzy, tylko zadzwonił na numer alarmowy 112 i powiadomił o całej sytuacji. Dzięki przekazanym przez niego szczegółowym informacjom, policjanci w krótkim czasie zatrzymali oszusta. Okazał się nim 40-letni mieszkaniec Gliwic, który na swoim koncie miał już wiele innych przestępstw. Na wniosek śledczych zatrzymany trafił, decyzją sądu, do tymczasowego aresztu.

Po raz kolejny ostrzegamy i przypominamy:

  • Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem.
  • Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach. Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust.
  • Nigdy na czyjeś zlecenie nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj kredytów i nie ujawniaj swoich danych osobowych, numerów PIN, czy haseł.
  • Po rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego i opowiedz o zdarzeniu.
  • Poinformuj Policję! Każdą próbę wyłudzenia pieniędzy można zgłaszać w dowolnej jednostce lub dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

(KWP w Katowicach / mw)

 

Powrót na górę strony