Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podczas kontroli drogowej mundurowi ujawnili cofnięty licznik o ponad 80 tysięcy kilometrów

Data publikacji 31.01.2023

Policjanci podczas każdej kontroli drogowej sprawdzają m.in. aktualny stan licznika i porównują go z danymi wprowadzonymi do systemów informatycznych. Jak pokazują różne przykłady, po drogach porusza się wiele samochodów z „odświeżonym” przebiegiem. Warto pamiętać, że w myśl aktualnie obowiązujących przepisów jakakolwiek ingerencja we wskazania drogomierza w pojeździe stanowi przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do 5 lat.

Policjanci w trakcie prowadzonych kontroli drogowych mają obowiązek sprawdzania przebiegu kontrolowanego pojazdu. Wszelkie ujawnione zmiany we wskazaniach licznika lub inne nieprawidłowości wpływające na pomiar tego urządzenia są skrupulatnie sprawdzane i mogą być początkiem poważnych problemów dla właściciela bądź użytkownika pojazdu.

W miniony poniedziałek kilka minut po godzinie 11.00 funkcjonariusze z drogówki w toku wykonywanych czynności służbowych na terenie Strzelina zatrzymali do kontroli drogowej kierującego samochodem dostawczym marki Peugeot. W trakcie sprawdzania numerów pojazdu w policyjnych systemach informatycznych potwierdzono jego „bogatą przeszłość”. Prawdziwym odkryciem okazało się wskazanie drogomierza, które pokazało różnicę między przebiegiem rzeczywistym a ostatnim odnotowanym w Centralnej Ewidencji Pojazdów o ponad 80 tysięcy kilometrów. W rozmowie zdziwiony kierowca (mieszkaniec powiatu wejherowskiego) nie był w stanie wytłumaczyć ujawnionej różnicy przebiegu, zaprzeczył również, aby pojazd szykowany był w ten sposób do sprzedaży. Na miejscu wykonano stosowną dokumentację celem wykonania dalszych czynności służbowych.

Policjanci przypominają - zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym i zmianami w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego z dnia 5 listopada 2019 roku od 1 stycznia 2020 roku obowiązują nowe zasady kontroli drogowych. Obecnie policjanci, wykonując każdą kontrolę drogową, mają obowiązek sprawdzać i spisywać stan licznika, a odczytane wskazania drogomierza przesłać do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Właściciel pojazdu musi pamiętać również o tym, że zgodnie z treścią art. 306a kodeksu karnego, za zmianę wskazania drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingerencję w prawidłowość jego pomiaru, grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Należy pamiętać, że takiej samej karze podlega zarówno osoba, która cofa licznik pojazdu, jak i ta, która taką korektę zleca.

(KWP we Wrocławiu / mw)

Powrót na górę strony