Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjny Black Hawk z trzema organami do transplantacji na pokładzie

Data publikacji 03.02.2023

To był już 25. lot policyjnego śmigłowca z organami na pokładzie, ale pierwszy, kiedy lotnicy pomogli w transporcie aż trzech organów do transplantacji jednocześnie. Zadania nie ułatwiały im trudne warunki atmosferyczne w kraju. Silne porywy wiatru, duże turbulencje, chmury burzowe z intensywnymi opadami deszczu i deszczu ze śniegiem - tylko policyjnym Black Hawkiem można było wykonać to zadanie. Lotnicy z Warszawy poradzili sobie doskonale i w 50 minut ze szpitala w Lubelskiem do szpitala Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie bezpiecznie dostarczyli płuca dla 60-letniego pacjenta oraz nerkę i trzustkę dla 30-letniej kobiety. Pacjenci są już po zabiegach przeszczepienia organów i pod czujnym okiem lekarzy wracają do zdrowia.

- Gdy odbieram telefon od koordynatora ds. transplantacji z zapytaniem o możliwość organizacji lotu z organem, wiem, że z reguły wykorzystano już inne możliwości i jesteśmy jedyną formacją, która może pomóc. Ograniczony czas, warunki atmosferyczne, dostępność załogi i sprzętu – to tylko część czynników, które bierzemy pod uwagę w takich sytuacjach. Aby wszystko odbyło się bezpiecznie, musimy zadbać dokładnie o każdy etap akcji. O powodzeniu misji& z pewnością decydują też wypracowane przez kolejne miesiące procedury z wojewódzkimi koordynatorami ds. transplantacji. To one m.in. sprawiają, że bez przeszkód, sprawnie i profesjonalnie przeprowadzana jest każda kolejna akcja – mówi insp. pil. Robert Sitek, naczelnik Zarządu Lotnictwa Policji Głównego Sztabu Policji KGP.

Ogromne znaczenie dla bezpiecznego dostarczenia organów do szpitala mają też szczegóły dotyczące miejsca startu i lądowania. Tym razem policyjni lotnicy po raz pierwszy z organami na pokładzie lądowali w „lekkim przyziemieniu” na helipadzie warszawskiego szpitala przy ul. Wołoskiej. - Wszystko przebiegło z zachowaniem szczególnych środków ostrożności i całkowicie bezpiecznie. W zeszłym roku razem z medykami i kontrterrorystami wspólnie ćwiczyliśmy w tym miejscu różne warianty lądowań z wykorzystaniem zarówno Bella-407GXi, jak i S-70i Black Hawka oraz bezpieczne sposoby transportu i opuszczania policyjnego śmigłowca. Teraz te wszystkie umiejętności przydały się w praktyce – dodaje insp. pil. Robert Sitek.

Transport organów ze szpitala w Lubelskiem zajął policyjnym lotnikom niecałą godzinę. Kilka minut później w szpitalu Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie na dwóch blokach operacyjnych rozpoczęły się operacje dwojga pacjentów: 30-letniej kobiety, której wszczepiono nerkę i trzustkę oraz 60-letniego mężczyzny, który do tego, aby znów cieszyć się zdrowiem, potrzebował nowego płuca.

Jak zgodnie podkreślają kardiochirurdzy obu zespołów medycznych biorących czas w przypadku transplantologii ma olbrzymie znaczenie. Im krótszy jest czas zimnego niedokrwienia organów tym szybciej biorcy wracają do pełni sił i zdrowia. – Kobieta, której przeszczepiliśmy nerkę oraz trzustkę jest już przytomna i czuje się dobrze, oba narządy pracują, tak jak powinny – mówi prof. dr hab. n. med. Marek Durlik z Kliniki Chirurgii Gastroenterologicznej i Transplantologii CSK MSWiA w Warszawie.

Podobnie czuje się pacjent, któremu przeszczepiono płuco. – Operacja trwała 12 godzin, dlatego jesteśmy wdzięczni, że tak szybko i sprawnie udało się przetransportować do nas organ. Mężczyzna został już odłączony od aparatury i oddycha samodzielnie – mówi prof. dr hab. n. med. Piotr Suwalski, Kierownik Kliniki Kardiochirurgii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie i dodaje: - Teraz czeka go jeszcze rehabilitacja. Mamy nadzieję, że szybko powróci do pełni sił oraz zdrowia.

To był już 25 lot w ciągu ostatnich dwóch lat z organami na pokładzie policyjnego śmigłowca. Po raz pierwszy na pokładzie naszej maszyny transportowane były aż trzy organy do transplantacji jednocześnie. Po raz pierwszy też braliśmy udział w przewiezieniu: płuc, trzustki oraz nerki. Do tej pory pomagaliśmy medykom ratować ludzkie życie transportując serce (22 razy) oraz wątrobę (2 razy).

Poprzednie akcje transportu organów z udziałem policyjnych lotników:

 1. Lot z sercem
 2. Z sercem na pokładzie policyjnego Bella
 3. "Akcja Serce" - pomogli policyjni lotnicy
 4. Policyjny Black Hawk z sercem na pokładzie
 5. Wyjątkowy dzień - wyjątkowy dar. Serce w policyjnym śmigłowcu
 6. Policyjny Black Hawk znów w akcji. Z sercem po serce
 7. Z Pomorza na Dolny Śląsk - policyjnym Black Hawkiem na ratunek 40-latkowi
 8. Lot policyjnego "Sokoła" z sercem dla 31-latka
 9. Ze wschodniej granicy na Pomorze - lot z podwójnym sercem
 10. Black Hawk z cennym organem na pokładzie
 11. Majówka z niejednym sercem
 12. Weekendowa misja z sercem
 13. Szczęśliwa 13
 14. Policyjny śmigłowiec zdążył na czas
 15. Podniebna sztafeta z sercem na pokładzie
 16. Wakacyjne loty z sercem
 17. Nowe życie z drugim sercem
 18. Wspólnie możemy więcej
 19. Trzynastego - wszystko zdarzyć się może
 20. Policyjnym Bellem po serce do transplantacji

Tekst: mł. insp. Anna Kędzierzawska oraz Agnieszka Włodarska z Biura Komunikacji Społecznej KGP

Film: asp. Krzysztof Martirosjan z KWP w Lublinie, Artur Orliński z Biura Komunikacji Społecznej KGP

Montaż: Artur Orliński z Biura Komunikacji Społecznej KGP

 • Policyjny śmigłowiec na przyszpitalnym lądowisku.
 • Ludzie z pojemnikami do transportu organów idą chodnikiem wzdłuż budynku szpitala.
 • Mężczyźni ciągnący wózki z pojemnikami do transportu organów zbliżają się do oczekującego śmigłowca.
 • Załadunek pojemników do transportu organów do śmigłowca.
 • Policyjny śmigłowiec na lądowisku przy szpitalu.
 • Szpitalny korytarz.
 • Policyjny śmigłowiec podchodzący do lądowania na przyszpitalnym lądowisku.
 • Pojemniki do transportu organów prowadzone przez mężczyzn i kobiety na szpitalnym korytarzu.
 • Wnętrze otwartego pojemnika do transportu organów.

Nagranie audio Audiodeskrypcja do filmu: Policyjny Black Hawk z trzema organami do transplantacji na pokładzie

Pobierz plik Audiodeskrypcja do filmu: Policyjny Black Hawk z trzema organami do transplantacji na pokładzie (format mp3 - rozmiar 7.34 MB)

Powrót na górę strony