Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podsumowanie działań „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”

Data publikacji 03.02.2023

Policjanci ruchu drogowego, na terenie całego województwa, przeprowadzili działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów oraz innych użytkowników naszych dróg. W trakcie swoich działań ujawnili oni ponad 450 wykroczeń związanych m. in. z niewłaściwym zachowaniem wobec pieszych czy też niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej. Działania rozpoczęły się od wczesnych godzin porannych i potrwały do wieczora.

2 lutego, policjanci z ruchu drogowego, na terenie całego województwa opolskiego, przeprowadzili działania skierowane na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Ich działania rozpoczęły się od godz. 6:00 i potrwały cały dzień, do godz. 22:00.

Naszym głównym celem było zwrócenie uwagi wszystkich użytkowników dróg na bezpieczeństwo w rejonie przejść dla pieszych i przejazdów dla rowerów. Policjanci zwracali uwagę zarówno na wykroczenia popełniane przez kierujących samochodami, jak i również pieszych czy też rowerzystów.

Funkcjonariusze ujawnili ponad 450 wykroczeń, z czego kierujący samochodami popełnili ich 267. Natomiast piesi naruszyli przepisy w 127 przypadkach, a rowerzyści 52 razy złamali prawo. Z tej liczby 220 osób zostało ukaranych mandatami karnymi, wobec 27 osób zostały skierowane wnioski o ukaranie do sądu. Ponad 230 osób zostało pouczonych.

Jednocześnie przypominamy, że to właśnie wykroczenia związane z bezpieczeństwem pieszych to te które podlegają pod warunki recydywy. Teraz osoby, które nie zachowały się prawidłowo wobec pieszych, np. nie ustąpiły im pierwszeństwa, przez 2 lata muszą liczyć się z dwukrotnie wyższymi kwotami mandatów, jeśli znów popełnią to samo wykroczenie.

W trakcie naszych działań policjanci rozdawali pieszych i rowerzystom odblaski. Bycie widocznym na drodze jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego to podstawa bezpieczeństwa. Dzięki elementom odblaskowym jesteśmy widoczni już z ponad 100 metrów przez innych użytkowników dróg.

Pamiętajmy, bezpieczny ruch drogowy to gra zespołowa. Każdy z nas ma na nią wpływ, a przestrzegając przepisów i wzajemny szacunek są tutaj niezbędne.

  • policjanci w trakcie działań
  • policjanci w trakcie działań
  • policjanci w trakcie działań
  • policjanci w trakcie działań
  • policjanci w trakcie działań
  • policjanci w trakcie działań
Powrót na górę strony