Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Akt oskarżenia za ,,lewe” faktury

Data publikacji 06.02.2023

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej z KWP w Łodzi pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim zakończyli śledztwo dotyczące posługiwania się nierzetelnymi fakturami, poświadczenia nieprawdy w dokumentach i oszustwa. Sprawa dotyczy ponad 60 podejrzanych, a narażenie na uszczuplenie Skarbu Państwa oszacowano na kilka milionów złotych.

W toku prowadzonego śledztwa trwającego od 2017 roku ustalono, że na jednej ze stacji paliw w Bełchatowie, zatrudniona tam 46-latka wystawiała faktury VAT, które dokumentowały nierzeczywiste zakupy paliwa przez podmioty gospodarcze. Nielegalny proceder polegał na tym, że oskarżona wystawiała faktury zbiorcze, do których wpisywała paragony nie zgodne ze stanem faktycznym. Następnie faktury te były ujmowane w składanych przez przedsiębiorców deklaracjach podatkowych, co skutkowało narażeniem na uszczuplenie podatkowe oraz nienależnym zwrotem podatków przez urzędy skarbowe na terenie województwa łódzkiego.

46-latce w związku z tym procederem przedstawiono 117 zarzutów. Ponadto zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie ponad 60 osobom  łącznie kilkuset zarzutów dotyczących m.in. posługiwania się nierzetelnymi fakturami, poświadczenia nieprawdy w dokumentach i oszustwa. Straty poniesione przez Skarb Państwa wyniosły ponad 2 miliony złotych. Na poczet przyszłych kar i obowiązku naprawienia szkody zabezpieczono składniki majątkowe podejrzanych o łącznej wartości blisko 3 milionów złotych. Przestępstwo to jest zagrożone karą do 8 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Łodzi / mw)

Powrót na górę strony