Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policja ostrzega przed oszustami

Data publikacji 20.02.2023

W ciągu ostatnich kilku tygodni w powiecie wielickim, oszuści posługujący się metodą na policjanta wyłudzili pieniądze od niczego nieświadomych seniorów. Starsze osoby, w wyniku tych oszustw straciły ponad 200 tys. zł.

W czwartek, 16 lutego 2023 roku w Wieliczce, 83 latek przekazał oszustom 14 000 zł, aby jego rzekomy wnuczek uniknął konsekwencji związanych ze spowodowaniem wypadku. Z kolei w piątek, 17 lutego 2023 roku do 83-latki z powiatu wielickiego zadzwonił oszust podający się za funkcjonariusza i telefonicznie poinformował ją, że jej wnuk miał wypadek samochodowy,  potrącił pieszą i potrzebne są pieniądze na „kaucję”. Kobieta w miejscu zamieszkania przekazała „kurierowi”  pieniądze w kwocie 87 000 złotych spakowane w foliowy worek.

Łącznie, w ostatnich kilku tygodniach, wieliccy seniorzy stracili ponad 200 tys. zł. Na szczęście w kilkunastu przypadkach, seniorzy, do których dzwonili oszuści, wykazali się czujnością i od razu wyczuli podstęp. Rozłączyli się w trakcie rozmowy i o zdarzeniu informowali Policję.

Wielokrotnie policjanci apelują i ostrzegają o tym, że oszuści wykorzystają najróżniejsze metody i sposoby, żeby zdobyć pieniądze. Telefoniczna odmiana oszustw przybiera różne formy. Oszuści dzwonią z informacją, że ktoś bliski spowodował wypadek i trzeba zapłacić określoną kwotę, aby uniknąć aresztowania. Pieniądze często odbiera mężczyzna podający się za policjanta.  

Prosimy członków rodzin seniorów o ostrzeżenie ich przed tego typu telefonami. W rozmowach przekażmy swoim bliskim, jak mają się zachować w takich sytuacjach. W przypadku otrzymania telefonu od obcej osoby z prośbą o przekazanie pieniędzy, skontaktuj się bezpośrednio z dyżurnym lokalnej jednostki Policji!

(KWP w Krakowie / sc)

Powrót na górę strony