Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani do oszustw "na policjanta"

Data publikacji 22.02.2023

Policjanci z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego i Kryminalnego KWP w Poznaniu przy współpracy z Prokuraturą Okręgową w Poznaniu, zatrzymali 4 osoby – członków zorganizowanej grupy przestępczej. Mężczyźni w różnych miastach w Polsce oszukiwali osoby starsze metodą "na policjanta”. Grozi im do 8 lat pozbawienia wolności.

Prawdziwi policjanci od dłuższego czasu pracowali nad grupą, która dzwoniła do seniorów i pod pozorem udziału w policyjnej akcji, wyłudzała od nich pieniądze. 18 stycznia 2023 roku na terenie Tarnowa tamtejsi funkcjonariusze po otrzymaniu informacji z Poznania, zatrzymali 2 mężczyzn 24-letniego Polaka i 44-letniego Gruzina, którzy usiłowali oszukać starszą osobę na 25 tys. złotych. Dodatkowo policjanci ustalili, że obywatel Gruzji był również zamieszany w podobne oszustwa na łączną kwotę 220 tys. złotych, do których doszło pod koniec grudnia 2022 roku w Wągrowcu i Nowym Tomyślu.

Kolejne zatrzymania miały miejsce w środę, 8 lutego 2023 roku Tym razem przy współpracy z KWP w Gdańsku policjanci zatrzymali chwilę po odbiorze pieniędzy 2 mężczyzn - 38 i 57-latka, przy których zabezpieczono gotówkę w kwocie 26500 złotych i złotą monetę przekazane przez oszukaną osobę. Te osoby są również podejrzane o podobne przestępstwa, których miały się dopuścić w Gdyni i Chojnicach. Tam straty wyniosły razem 237 tys. złotych.

Cala czwórka usłyszała zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i oszustwa, za które grozi do 8 lat więzienia. Przy zatrzymanych zabezpieczono telefony komórkowe, którymi się posługiwali podczas popełniania przestępstw. Mężczyźni zatrzymani w Gdańsku i Gruzin na wniosek Prokuratury Okręgowej w Poznaniu zostali decyzją sądu tymczasowo aresztowani. Czwarty z zatrzymanych został objęty policyjnym dozorem.

Policjanci cały czas ustalają kolejne osoby biorące udział w tym procederze i nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

(KWP w Poznaniu / sc)

  • zabezpieczona gotówka i złota kolekcjonerska moneta
  • zabezpieczona gotówka i złota kolekcjonerska moneta
  • zabezpieczone telefony komórkowe
Powrót na górę strony