Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Za oszustwo metodą „na pracownika banku” trafili do aresztu

Data publikacji 23.02.2023

Intensywna praca otwockich policjantów zwalczających przestępczość gospodarczą i korupcję doprowadziła do zatrzymania dwojga obywateli Ukrainy, 39-letniego mężczyznę i 30-letnią kobietę, podejrzanych o oszustwo metodą tzw. na pracownika banku. Pokrzywdzona kobieta straciła blisko 15 tys. złotych. Oboje usłyszeli już zarzuty i na wniosek otwockiej prokuratury trafili do aresztu. Teraz może im grozić do 8 lat pozbawienia wolności.

Pod koniec stycznia br. do Komendy Powiatowej Policji w Otwocku zgłosiła się mieszkanka, która padła ofiarą oszustwa metodą tzw. na pracownika banku. Schemat działania oszustów był tu podobny. Do kobiety zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika banku, który przekazał jej, że zgromadzone na jej koncie bankowym środki pieniężne są zagrożone i polecił, aby je jak najszybciej wypłaciła, a następnie wpłaciła korzystając z wpłatomatu przy użyciu otrzymanych od niego kodów blik. Kobieta, postępując zgodnie z poleceniami fałszywego pracownika banku w konsekwencji straciła blisko 15 tysięcy złotych.

Funkcjonariusze powołani do walki z przestępczością gospodarczą i korupcją natychmiast podjęli działania zmierzające do ustalenia osób mogących mieć związek z tym zdarzeniem. Dokładnie przeanalizowali wszystkie informacje oraz wykonali szereg czynności z wykorzystaniem metod pracy operacyjnej, które już po tygodniu pozwoliły im wytypować pierwszego podejrzanego. Okazał się nim 39-letni obywatel Ukrainy. Mężczyzna został namierzony i zatrzymany na terenie Warszawy. W toku przeszukania zajmowanych przez niego pomieszczeń mieszkalnych policjanci zabezpieczyli telefony komórkowe, laptop i gotówkę.

W wyniku dalszych intensywnych czynności mających na celu namierzenia wspólnika 39-latka funkcjonariusze wpadli na trop jego 30-letniej rodaczki. Kobieta została zatrzymana tydzień później, również na terenie stolicy. W jej mieszkaniu także zabezpieczono znalezione telefony komórkowe i pieniądze.

Na podstawie zebranego materiału, policjanci przedstawili podejrzanym pierwsze zarzuty, a następnie zgromadzone materiały przekazali do Prokuratury Rejonowej w Otwocku.

Prokurator przesłuchał podejrzanych i wystąpił do sądu o zastosowanie wobec nich tymczasowego aresztu. Sąd Rejonowy w Otwocku aresztował na okres 3 miesięcy zarówno 39-latka, jak i 30-latkę.

Policjanci apelują o ostrożność i rozwagę. Oszuści nie próżnują i stale wymyślają kolejne metody, by pozbawić nas oszczędności. Pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy rozmawiamy z policjantem, pracownikiem banku, czy innej instytucji, rozłączmy się. Następnie zadzwońmy na numer alarmowy 112 lub na infolinię banku i potwierdźmy, czy kontakt, który miał miejsce, nie był próbą wyłudzenia danych.

(KSP / kp)

Powrót na górę strony