Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymania za wyłudzenia 25 mln zł podatku VAT

Data publikacji 27.02.2023

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej z KMP w Zamościu zatrzymali 3 osoby biorące udział w procederze wystawiania oraz użytkowania poświadczających nieprawdę faktur VAT. Faktury na łączną kwotę około 25 mln zł dotyczyły fikcyjnych transakcji związanych z wykonaniem usług i sprzedażą towarów. Śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Zamościu. Sprawa jest rozwojowa.

Policjanci z zamojskiego Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą zatrzymali trzy osoby współdziałające w nielegalnym procederze wystawiania i posługiwania się poświadczającymi nieprawdę i nierzetelnymi fakturami VAT. Zatrzymania miały miejsce na terenie województwa dolnośląskiego.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Zamościu z udziałem Komendy Miejskiej Policji w Zamościu oraz we współpracy z Dolnośląskim Urzędem Celno-Skarbowym we Wrocławiu z lokalizacją w Jeleniej Górze. Działalność przestępcza zatrzymanych obejmowała okres od sierpnia 2019 roku do grudnia 2022 roku i była zlokalizowana we Wrocławiu, Krakowie, Łodzi i innych miejscach województwa dolnośląskiego, małopolskiego oraz łódzkiego.

Ich proceder polegał na wystawieniu ponad 4 800 sztuk fikcyjnych faktur VAT, poświadczających nieprawdę, co do przeprowadzonych transakcji związanych z wykonaniem usług i sprzedażą towarów o łącznej wartości ponad 19 milionów złotych netto i podatku VAT w kwocie ponad 4 miliony złotych. Faktury te wykorzystywali w dokumentacji finansowo księgowej. Na podstawie fikcyjnych faktur VAT podejrzani dokonywali rozliczeń finansowych. Wykonywali również sprzedaż towarów i usług oraz używali podrobionych i poświadczających nieprawdę faktur VAT na łączną kwotę ponad 20 milionów złotych brutto, celem wykorzystania ich w dokumentacji finansowo księgowej siedmiu podmiotów. Podejrzani podawali również nieprawdę w złożonych deklaracjach podatkowych, powodując zaniżenie podatku należnego w łącznej kwocie ponad 7 800 000 złotych.

Zatrzymani, dwaj mężczyźni w wieku 46 i 47 lat oraz 43-letnia kobieta, usłyszeli zarzuty poświadczania nieprawdy w wystawionych fakturach VAT, w tym zarzut zbrodni z uwagi na łączną wartość faktur przekraczającą dziesięciokrotność kwoty określającej mienie wielkiej wartości oraz popełnienia przestępstw karnoskarbowych.

Dwóch podejrzanych w miniony czwartek decyzją Sądu Rejonowego w Zamościu zostało tymczasowo aresztowanych na okres 3 miesięcy. 43-latka została objęta policyjnym dozorem oraz zakazem opuszczania kraju. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Za popełnienie przestępstwa tzw. zbrodni vatowskiej grozi kara nawet do 25 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Lublinie  / kp)

Powrót na górę strony