Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oświęcimscy policjanci uratowali 42-latka w kryzysie

Data publikacji 27.02.2023

Policjanci z Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu sierżant Krzysztof Knapik oraz starszy posterunkowy Krzysztof Radwan przeprowadzili skuteczną interwencję wobec 42-latka chcącego targnąć się na własne życie.

W nocy z piątku na sobotę, 24/25 lutego 2023 roku o godzinie 22.30 operator numeru alarmowego 112 otrzymał zgłoszenie dotyczące 42-letniego mieszkańca gminy Oświęcim, który zamknął się w swoim pokoju i groził targnięciem się na własne życie. Z relacji rodziny wynikało, że mężczyzna jest nietrzeźwy i ma ze sobą nóż. Na miejsce natychmiast pojechał jeden z patroli. Policjanci zaczęli spokojnie rozmawiać z mężczyzną, nakłaniając go do otworzenia drzwi. Po chwili 42-latek otworzył drzwi, jednakże nadal w ręku trzymał nóż, który dociskał do klatki piersiowej. Mundurowi odwrócili jego uwagę, po czym błyskawicznie obezwładnili go, odbierając ostre narzędzie. W rozmowie z mężczyzną ustalili, że załamał się po śmierci członka rodziny. W związku ze złym stanem psychicznym 42-latka, na miejsce wezwano Pogotowie Ratunkowe.

Policjanci niejednokrotnie pomagają mieszkańcom w trudnych sytuacjach życiowych. Najpierw interweniując, a później inicjując pomoc fachowców z różnych ośrodków, udzielających wsparcia w kryzysie.

Przypominamy, że na terenie każdego powiatu znajduje się wiele instytucji między innymi  Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Ośrodek Interwencji Kryzysowej oraz ośrodki pomocy społecznej czy poradnie psychologiczne, których przedstawiciele są gotowi pomóc w rozwiązaniu trudnych sytuacji życiowych, zanim dojdzie do tragicznych w skutki wydarzeń.

Pomocy i wsparcia udzielają także pracownicy Centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego bezpłatny telefon 800 70 2222. Szczegółowe informacje na stronie Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym.

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12  - bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży i opiekunów – wsparcie psychologiczne w sytuacji kryzysu. Szczegółowe informacje na stronie: https://brpd.gov.pl/dzieciecy-telefon-zaufania-rzecznika-praw-dziecka/

Pomocą w kryzysowych sytuacjach służą również pracownicy Antydepresyjnego Telefonu Zaufania Fundacji ITAKA 22 484 88 01. Szczegółowe informacje na stronie Stop Depresji.

(KWP w Krakowie / sc)

Powrót na górę strony