Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani fałszywi policjanci

Data publikacji 28.02.2023

W połowie lutego br. policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu krakowskiej komendy miejskiej wspólnie z kryminalnymi z Komendy Wojewódzkiej Policji zatrzymali dwóch osiemnastolatków podejrzanych o oszustwa na tzw. legendę. Mężczyźni narodowości romskiej podając się za policjantów, przyczynili się do tego, że mieszkanki Nowej Huty i Podgórza straciły łącznie ponad 60 tys. złotych oraz inne kosztowności.

4 października 2022 r. 70-letnia mieszkanka Nowej Huty została oszukana przez osoby, które zadzwoniły na jej telefon stacjonarny i podały się za policjantów. Seniorka usłyszała wówczas, że jej oszczędności są zagrożone i w celu ochrony muszą zostać spakowane i wyrzucone przez okno. Wystraszona i zmanipulowana przez oszustów 70-latka zgodnie z instrukcją włożyła do reklamówki pieniądze, złote i srebrne monety oraz sztabki złota o łącznej wartości ponad 34 tys. złotych i wyrzuciła na zewnątrz, skąd odebrał je rzekomy policjant.

Ten sam modus operandi przestępcy zastosowali 18 stycznia br. Tym razem ofiarą oszustów padła 75-letnia mieszkanka Podgórza, która wyrzuciła z balkonu zapakowane w reklamówkę pieniądze w kwocie ponad 30 tysięcy złotych. Kiedy seniorki zorientowały się, że żadnej policyjnej akcji nie było i zostały oszukane, zwróciły się po pomoc do prawdziwych policjantów.

Namierzeniem oszustów zajęli się policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu krakowskiej komendy miejskiej. Funkcjonariusze zebrali szereg informacji, które pozwoliły im na wytypowanie potencjalnych sprawców przestępstwa. W połowie lutego br. śledczy ustalili, że dwaj podejrzewani o oszustwa osiemnastolatkowie mogą znajdować się w Wieliczce. Policjanci z krakowskiej komendy miejskiej przy wsparciu kryminalnych z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie pojechali do jednego z wielickich hoteli, gdzie zatrzymali dwóch poszukiwanych przez nich osiemnastolatków. Śledczy przeszukali zajmowany przez mężczyzn pokój, gdzie znaleźli i zabezpieczyli marihuanę należącą do jednego z zatrzymanych. Ponadto funkcjonariusze zabezpieczyli pieniądze w kwocie ponad 5 tysięcy złotych oraz telefony komórkowe.

Policjanci przewieźli zatrzymanych do Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, gdzie zostali oni przesłuchani oraz usłyszeli zarzuty oszustwa. Osiemnastolatkowie są narodowości romskiej, jeden mieszka w Łodzi, drugi to mieszkaniec Krakowa. Śledczy ustalili, że z oszukiwania seniorów uczynili sposób na życie. Jeden z nich odpowiadał w przestępczym procederze za kwestie „logistyczne” tj. rezerwacja hoteli, środków transportu itp., natomiast drugi zjawiał się w miejscu zamieszkania seniorek, skąd zabierał wyrzucone przez nie z okiem lub balkonów reklamówki z kosztownościami.

Kilka dni temu, sąd przychylił się do wniosku Prokuratury Rejonowej dla Krakowa-Nowej Huty i zastosował wobec osiemnastolatków środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące.

Mężczyźni odpowiedzą za oszustwo, za co kodeks karny przewiduje karę do 8 lat więzienia. Ponadto jednemu z nich za posiadanie niewielkich ilości środków odurzających grozi dodatkowo nawet rok więzienia.

Policjanci sprawdzają, czy osiemnastolatkowie nie stoją też za innymi oszustami na szkodę małopolskich seniorów. Sprawa ma charakter rozwojowy.

(KWP w Krakowie / kp)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 6.23 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony