Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zatrzymali parę słupszczan w związku z oszustwami w Internecie

Data publikacji 09.03.2023

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją Komendy Miejskiej Policji w Słupsku zatrzymali 22-letnią kobietę i 31-letniego mężczyznę, którzy od listopada do stycznia oferowali do sprzedaży w Internecie w bardzo atrakcyjnych cenach wyprawki dla dzieci, ubranka, wózki i inne akcesoria dla niemowląt. Osoby, które zakupiły oferowane przedmioty nigdy ich nie otrzymały. Para zaangażowana w ten proceder usłyszała łącznie 57 zarzutów oszustwa, za co grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją Komendy Miejskiej Policji w Słupsku prowadzą wiele spraw dotyczących oszustw w Internecie. Zakupy w sieci od wielu lat zyskują na popularności. Niestety korzystają z tego również oszuści, którzy umieszczają na różnego rodzaju portalach oferty sprzedaży, a po otrzymanej wpłacie od kontrahenta nie wywiązują się z zawartej umowy. Słupscy policjanci otrzymywali w ostatnich tygodniach zgłoszenia od osób, które zachęcone atrakcyjną ceną zdecydowały się na zakup w Internecie różnego rodzaju akcesoriów dla dzieci i niemowląt, a opłaconego zamówienia nigdy nie otrzymały. Z ustaleń policjantów wynikało, że oszukanych osób może być zdecydowanie więcej, a związek z tymi sprawami może mieć 22-letnia słupszczanka, która kilka miesięcy temu usłyszała 28-zarzutów oszustwa i został już wobec niej skierowany akt oskarżenia do sądu.

W toku prowadzonych czynności funkcjonariusze ustalili, że kobieta, aby ukryć swoją tożsamość, wykorzystywała konta sprzedażowe należące do innych osób z jej otoczenia. Do tego procederu zaangażowała również swojego 31-letniego partnera, który zakładał konta w bankach, a po otrzymanej wpłacie za fikcyjnie wystawione przedmioty, pieniądze wypłacał z bankomatów.

Wczoraj mundurowi przeszukali miejsce zamieszkania słupszczan w wyniku czego zabezpieczyli sprzęt elektroniczny. 22-letnia kobieta i 31-letni mężczyzna zostali zatrzymani i przewiezieni na komendę, gdzie policjanci prowadzili z nimi dalsze czynności procesowe. Na podstawie zebranego materiału dowodowego oraz po wnikliwej analizie przeprowadzonych transakcji policjanci postawili parze łącznie 57 kolejnych zarzutów oszustwa na kwotę bliską 5 tysięcy złotych. 31-latek był również poszukiwany przez wymiar sprawiedliwości do odbycia kary 49 dni pozbawienia wolności za wcześniejsze kradzieże.

W wyniku pracy policjantów prokurator zastosował wobec 22-latki dozór i zakaz opuszczania kraju. Kobieta decyzją prokuratora nie będzie także mogła prowadzić działalności polegającej na korzystaniu z sieci Internet w zakresie oferowania przedmiotów do sprzedaży, zawierać umów cywilno-prawnych i zakładać nowych rachunków bankowych na swoje dane osobowe lub dane innych osób.

Funkcjonariusze w dalszym ciągu pracują nad tą sprawą, a z uzyskanych przez mundurowych informacji wynika, że skala oszustw mogła być zdecydowanie większa i kwestią czasu jest postawienie słupszczanom kolejnych zarzutów. Za oszustwo grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Gdańsku / kp)

Powrót na górę strony