Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Śledczy z Częstochowy ujawnili kolejne składowisko odpadów

Data publikacji 13.03.2023

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z Częstochowy w ostatnim czasie ujawnili kolejne składowisko odpadów. Tym razem w województwie mazowieckim. Badania pobranych próbek substancji wykażą, czy były to odpady niebezpieczne.

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie w ramach prowadzonego śledztwa pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach w sprawie zwalczania nielegalnego procederu składowania odpadów niebezpiecznych na terenie kraju odkryli kolejne składowisko. Tym razem w Woli Wodzyńskiej w powiecie ciechanowskim woj. mazowieckim w jednej z wynajmowanych hal odkryli 330 mauzerów (o pojemności 1000 litrów każdy) z substancją niewiadomego pochodzenia, które mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia wielu osób, a także powodować istotne zniszczenia w świecie roślinnym i zwierzęcym. Na miejscu oprócz śledczych z Częstochowy, pracowali strażacy, inspektorzy Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska z Warszawy, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska z Ciechanowa, oraz biegli z zakresu fizykochemii, chemii odpadów i ochrony środowiska. Na miejscu wykonano oględziny i zabezpieczono substancje do dalszych badań.

Pod koniec 2019 roku w Komendzie Miejskiej Policji w Częstochowie powołana została specjalna grupa śledczych, która pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach zajmuje się zwalczaniem nielegalnego procederu składowania odpadów niebezpiecznych na terenie kraju. Efektem ich dotychczasowej pracy jest odkrycie kilkunastu nielegalnych składowisk odpadów niebezpiecznych w województwach: śląskim, opolskim, mazowieckim, dolnośląskim i łódzkim.

Sprawa jest rozwojowa, niewykluczone są kolejne ustalenia dotyczące ujawnienia nowych miejsc składowania takich odpadów.

(KWP w Katowicach / kp)

  • zdjęcie przedstawia zbiorniki typu mauser stojące w hali
  • zdjęcie przedstawia przedstawicieli służb oraz zbiorniki typu mauser stojące w hali
  • zdjęcie przedstawia przedstawicieli służb na miejscu odnalezionych odpadów
Powrót na górę strony