Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nielegalnie przekroczyli granicę. Zostali zatrzymani przez policjantów z żywieckiej drogówki

Data publikacji 14.03.2023

Policjanci z żywieckiej drogówki, po pościgu, zatrzymali samochód, w którym przewożonych było dziewiętnastu obywateli Syrii. Jak się okazało, wszyscy przebywali na terenie naszego kraju nielegalnie. Pojazdem kierował ich rodak 19-latek. Wszyscy zostali zatrzymani i przekazani funkcjonariuszom Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, którzy wykonywali z nimi dalsze czynności procesowe.

W miniony czwartek, 09.03.2023 roku, tuż przed 6.00, policjanci z żywieckiej drogówki pełnili służbę w Sopotni Wielkiej. W pewnym momencie zauważyli kierującego renault traffic i dali mu sygnał do zatrzymania się. Ten jednak zignorował go i zaczął uciekać. Policjanci rozpoczęli pościg. Podczas trwającej ucieczki kierowca łamał przepisy ruchu drogowego i stwarzał zagrożenie na drodze. Gdy policjanci zatrzymali samochód, okazało się, że za kierownicą siedział obcokrajowiec. Wewnątrz pojazdu znajdowało się 19 osób, również obcokrajowców. Wszyscy zostali zatrzymani i przekazani funkcjonariuszom Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej, którzy wykonywali z nimi dalsze czynności procesowe.

Jak ustalili, wszyscy byli obywatelami Syrii i przebywali na terenie naszego kraju nielegalnie. Pojazdem kierował ich rodak, 19-latek. Mężczyzna próbował zarobkowo przewieźć nielegalnych migrantów do krajów Europy Zachodniej. Usłyszał zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, organizowania nielegalnego przekraczania granicy oraz niezatrzymania się do kontroli. 19-latek został tymczasowo aresztowany. Za popełnione przestępstwa grozi mu kara nawet 8 lat więzienia.

Pozostałym osobom przedstawiono zarzut nielegalnego przekroczenia granicy przy użyciu podstępu, za co grozi kara nawet 3 lat więzienia.

(KWP w Katowicach / mw)

Powrót na górę strony