Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Siedem osób zatrzymanych w związku z nierzetelnym wystawianiem faktur VAT na kwotę 14,5 mln zł

Data publikacji 20.03.2023

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku zatrzymali siedem osób działających w ramach grupy przestępczej zajmującej się nierzetelnym wystawianiem faktur VAT i jedną osobę w związku z praniem brudnych pieniędzy. Członkowie grupy zamieszani byli między innymi w nierzetelne wystawianie faktur VAT, których kwota wynosiła 14,5 miliona złotych.

Za sprawą śledztwa prowadzonego przez funkcjonariuszy Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Gdańsku i Prokuratury Okręgowej w Gdańsku rozbita została grupa przestępcza, której członkowie trudnili się nierzetelnym wystawianiem faktur VAT, z czego dwie osoby podejrzewane są o tzw. zbrodnię vatowską.

W toku prowadzenia sprawy policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Gdańsku pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gdańsku gromadzili wszelkie dowody, które mogłyby świadczyć o wystawianiu faktur VAT na fikcyjne transakcje usług i sprzedaży towarów – tzw. „kosztówek”. Wartość faktur oscyluje na ponad 14,5 miliona złotych, z tego blisko 3,2 miliona złotych stracił skarb państwa.

Śledztwo prowadzone przez funkcjonariuszy Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Gdańsku i Prokuratury Okręgowej w Gdańsku obejmuje okres od 2016 roku do grudnia 2019 roku i w marcu skutkowało zatrzymaniem na terenie województwa mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego siedmiu osób, w tym księgowej, która także brała udział w tym nielegalnym procederze. W zatrzymaniu na terenie Warszawy udział wzięli funkcjonariusze z SPKP w Radomiu i Wydziału Morskiego Zwalczania Przestępczości Pomorskiego Urzędu Celno Skarbowego w Gdyni. Funkcjonariusze zabezpieczyli blisko 80 tys. zł., samochód o wartości około 200 tys. zł., ale także dokumenty, nośniki danych, komputery i telefony.

Siedmioro podejrzanych, policjanci doprowadzili do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, gdzie usłyszeli zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym dokonania zbrodni vatowskiej. Oprócz tego przedstawiono im zarzut między innymi prania pieniędzy i poświadczania nieprawdy w dokumentach oraz przestępstw karnoskarbowych. W związku z tym decyzją prokuratora zabezpieczono mienie w postaci nieruchomości wartych około kilku milionów złotych.

Sąd przychylił się do wniosku prokuratora i tymczasowo aresztował dwie osoby, a w stosunku do pozostałych zastosował środki wolnościowe w postaci poręczenia majątkowego, dozoru policji, zakazu kontaktowania się ze wskazanymi osobami i zakaz opuszczania kraju.

Za popełnione przestępstwa grozi kara od 5 do 25 lat pozbawienia wolności. Sprawa w dalszym ciągu ma charakter rozwojowy.

(KWP w Gdańsku / po)

 • Zdjęcie przedstawia rozłożone na stole pieniądze w różnych nominałach. Pomiędzy nimi leży broń w foliowym opakowaniu.
  Zabezpieczone pieniądze i broń
 • Zdjęcie przedstawia policjanta, który pochyla się nad pieniędzmi rozłożonymi na podłodze.
  Zabezpieczone pieniądze
 • Zdjęcie przedstawia umundurowanego policjanta, który prowadzi po swojej prawej stronie zatrzymanego mężczyznę.
  Policjant prowadzi zatrzymanego mężczyznę
 • Zdjęcie przedstawia umundurowanego policjanta, który sprawdza pomieszczenie z psem.
  Policjant sprawdza pomieszczenie z psem
 • Zdjęcie przedstawia zabezpieczone przedmioty, m.in. pieniądze.
  Zabezpieczone przedmioty
Powrót na górę strony