Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Niebezpieczne zachowanie na przejściu dla pieszych

Data publikacji 24.03.2023

Jednym z najniebezpieczniejszych manewrów na drodze jest omijanie pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych w celu ustąpienia pierwszeństwa. Kara za takie zachowanie jest surowa, ale adekwatna do zagrożenia, jakie powoduje kierujący i wynosi 1500 złotych i 15 punktów w przypadku mandatu i nawet do 30 tysięcy złotych oraz zakaz prowadzenia pojazdów w przypadku skierowania wniosku o ukaranie do sądu. Przekonał się o tym 33-letni mieszkaniec Rudy Śląskiej, którego niewłaściwe zachowanie w rejonie przejścia dla pieszych trafiło na skrzynkę "Stop agresji drogowej".

Konsekwencje, jakie niesie za sobą łamanie przepisów ruchu drogowego oraz niewłaściwe zachowanie względem pieszych są surowe, ale adekwatne do powodowanego zagrożenia bezpieczeństwa. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, czy wreszcie omijanie pojazdu, który zatrzymał się, żeby ustąpić pierwszeństwa pieszemu to najbardziej niebezpieczne wykroczenia, które skutkować mogą tragicznymi zdarzeniami drogowymi.

Za jedno z takich zachowań nie uniknął odpowiedzialności 33-letni mężczyzna kierujący mercedesem. W Rudzie Śląskiej na ul. 1-go Maja przed przejściem dla pieszych ominął pojazd, który zatrzymał się, żeby ustąpić pierwszeństwa pieszym. Nagranie z tego zdarzenia przesłano na skrzynkę Stop agresji drogowej, a policjanci z rudzkiej komendy prowadzący postępowanie nie mieli problemów z ustaleniem kierującego. Mężczyzna przyznał się do winy i ukarany został mandatem 1500 złotych, a na jego konto trafiło 15 punktów. 

Pamiętajmy, że zbliżając się do przejścia dla pieszych, kierujący obowiązany jest zachować szczególną ostrożność i zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu lub na nie wchodzącego. Pieszym przypominamy, że kierujący nie ma możliwości zatrzymania pojazdu w miejscu, dlatego tak ważne jest upewnienie się, że nie wtargniemy pod nadjeżdżający pojazd podczas przechodzenia przez jezdnię. Stosujmy zasadę ograniczonego zaufania i uważajmy na drodze.

Film nagranie z wideorejestratora

Pobierz plik nagranie z wideorejestratora (format mp4 - rozmiar 9.23 MB)

Nagranie audio audiodeskrypcja

Pobierz plik audiodeskrypcja (format mp3 - rozmiar 345.76 KB)

Powrót na górę strony