Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Komu w drogę – temu „łapki” na kierownicę

Data publikacji 27.03.2023

Pod takim hasłem przebiega akcja Policji, która ma uświadomić użytkownikom dróg skutki korzystania z telefonu podczas kierowania pojazdem. Rozproszenie uwagi, które się z tym wiąże wpływa na zachowanie kierowcy m.in. na prędkość jazdy, pozycję na pasie ruchu, odstęp od poprzedzającego pojazdu. Wszystkie te elementy znacząco podnoszą prawdopodobieństwo wypadku.

Okazuje się, że obsługa urządzeń i czynności wykonywanych w samochodzie rozpraszają nawet bardziej niż bodźce z zewnątrz. Przeprowadzone badania wykazały, że kierowca rozproszony jest bardziej chętny do podejmowania ryzykownych decyzji.

Przypominamy, że kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. W przypadku, gdy złamie ten przepis grozi mu mandat w wysokości 500 zł oraz 12 punktów tzw. karnych.

Policjanci pełniący służbę na drogach do obserwacji nieprawidłowych zachowań kierujących wykorzystują też drony, które oprócz innych wykroczeń rejestrują używanie podczas jazdy telefonów komórkowych trzymanych w ręku.

 

W ramach prowadzonej akcji, która potrwa do końca marca br. użytkownicy aplikacji Yanosik, której operatorem jest firma Neptis S.A., otrzymają materiały edukacyjne w formie quizu dot. konsekwencji korzystania przez kierujących podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku . Akcja jest też wspierana przez firmę Screen Network S.A. emisją spotu, na ekranach LED rozlokowanych w całym kraju.

BRD KGP

foto – KWP Gorzów Wlkp.

Powrót na górę strony