Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pomaganie ma w genach - policjant z Bielan oddał szpik

Aspirant Tomasz Łączek z Komendy Rejonowej Policji Warszawa V podarował innemu człowiekowi najcenniejszy dar — szansę na życie. Po około 8 latach od rejestracji jako dawca dowiedział się, że może zostać niespokrewnionym dawcą szpiku kostnego dla innej osoby. Udział w procedurze pobrania krwiotwórczych komórek macierzystych to pomoc w ratowaniu życia osobom chorym na nowotwór krwi. Wzorem naszego kolegi zachęcamy wszystkich do rejestracji w bazie Fundacji DKMS. Rejestracja nic nie kosztuje, a sam zabieg pobierania szpiku jest bezpieczny i bezbolesny.

Aspirant Tomasz Łączek jest funkcjonariuszem od 12 lat. Od kilku lat związany jest z  Wydziałem do Walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją bielańskiej komendy. W służbie zawsze zaangażowany i oddany, chętny by pomagać i stawiać czoła trudnym wyzwaniom.

Około 8 lat temu podjął decyzję o zarejestrowaniu się, jako dawca szpiku i komórek macierzystych w fundacji DKMS. Pod koniec zeszłego roku otrzymał telefon, że gdzieś na świecie jest osoba - „genetyczna siostra bliźniaczka”, której może uratować życie. Bez najmniejszego wahania i zwłoki podjął decyzję o oddaniu szpiku.

Najpierw przeszedł szereg szczegółowych badań, po czym został zakwalifikowany do zabiegu. Cała procedura przebiegła bardzo szybko, a zabieg trwał około trzech godzin. Oddając swoje komórki macierzyste dał chorej osobie szansę na nowe życie. Po zakończeniu zabiegu dowiedział się, że jego szpik zostanie przekazany do Wielkiej Brytanii.

Zgodnie z zasadami przyjętymi przez fundację DKMS dopiero po kilku miesiącach dawca szpiku otrzymuje informację czy przeszczep się udał, a po 2 latach, za zgodą biorcy może poznać jego tożsamość.

Aspirant Tomasz Łączek zapewnia, że cały zabieg jest bezpieczny i bezbolesny, dlatego zachęca każdego do zarejestrowania się w bazie dawców szpiku. Oddanie szpiku nie wymaga żadnego wysiłku i poświecenia, a sprawia ogromną radość i satysfakcję, że można pomóc drugiej osobie. Każdy, kto zdecyduje się zarejestrować w bazie DKMS, daje szansę komuś, kto zmaga się z białaczką. Dlatego tak ważne jest, by jak najwięcej osób zdecydowało się zostać potencjalnym dawcą szpiku kostnego i komórek macierzystych.

Jesteśmy dumni z naszego kolegi.

Przypominamy, że dawcą szpiku może zostać osoba zdrowa między 18. a 55. rokiem życia, ważąca minimum 50 kg. Pobranie materiału do badań trwa chwilę i polega na wypełnieniu formularza oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie tej próbki zostaną potem określone cechy zgodności antygenowej.

(KSP / po)

Powrót na górę strony