Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Poszukiwany przestępca seksualny z Dolnego Śląska zatrzymany dzięki międzynarodowej współpracy policyjnej

Data publikacji 07.04.2023

Mężczyznę poszukiwanego od 2018 roku za przestępstwa seksualne wobec małoletnich poniżej 15 roku życia zatrzymali policjanci Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób KWP we Wrocławiu wspólnie z funkcjonariuszami Centralnej Sekcji Poszukiwań Celowych Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego KGP wspierani przez Komisariat Policji Portu Lotniczego Warszawa Okęcie. Czynności wykonane przez polską Policję we współpracy z organami wymiaru sprawiedliwości i współdziałaniu z wieloma organami, m.in. filipińskimi służbami deportacyjnymi, katarską Policją, Ambasadą RP na Filipinach, Sekretariatem Generalnym Interpolu w Lyonie oraz BMWP KGP, doprowadziły do ponownego zatrzymania mężczyzny w momencie opuszczania przez niego samolotu na lotnisku w Warszawie.

Mężczyzna od 2018 roku poszukiwany był przez wrocławskich „łowców głów”. W przeszłości pracował w Domu Dziecka, w którym pozbawione opieki rodzicielskiej dzieci i młodzież miały otrzymać opiekę zastępczą. W tej placówce jej jednak nie otrzymały. Mężczyzna znęcał się nad podopiecznymi, używał przemocy oraz wykorzystywał seksualnie małoletnich wychowanków poniżej 15 roku życia. Po tym, jak prawda wyszła na jaw, mężczyzna opuścił miejsce swojego dotychczasowego pobytu i zaczął ukrywać się przed organami ścigania. W maju 2018 r. Sąd Rejonowy dla Wrocławia - Fabrycznej wydał za nim list gończy. Niestety poszukiwanego nie udało się zlokalizować zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Europy. 

Pod koniec 2020 r. w sprawę włączyli się policjanci Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, znani jako „łowcy głów”. Policjanci wykonali szereg sprawdzeń, które wykluczyły możliwość pobytu poszukiwanego na terenie RP. Dlatego też zwrócili się do sądu o wszczęcie poszukiwań międzynarodowych.

zatrzmany mężczyzna

Publikacja na stronie www.poszukiwani.policja.pl

Publikacja za poszukiwanym na stronie www.poszukiwani.policja.pl

Wtedy w sprawę włączył się Punkt Kontaktowy ENFAST w Wydziale Poszukiwań Komendy Głównej Policji (ENFAST – europejska sieć współpracy policyjnej zajmująca się poszukiwaniem najbardziej niebezpiecznych przestępców). Funkcjonariusze ENFAST opublikowali informację o poszukiwaniach mężczyzny na stronie internetowej Europe’s Most Wanted Fugitives List, zawierającej informacje o najbardziej poszukiwanych przestępcach Europy. Mężczyzna stał się również twarzą kampanii medialnej organizowanej we wspólnej inicjatywie sieci ENFAST i EUROPOL, która odbyła się pod koniec 2020 r. i dotyczyła niebezpiecznych przestępców seksualnych. Hasłem przewodnim kampanii było #co dwie minuty (gdyż z danych statystycznych wynika, że co dwie minuty w krajach UE popełniane jest przestępstwo o charakterze seksualnym). Dzięki kampanii do Wydziału Poszukiwań KGP wpłynęło wiele anonimowych informacji dotyczących rzekomego miejsca ukrywania się poszukiwanego. Wszystkie informacje były skrupulatnie sprawdzane. Jedna z nich wskazywała, że mężczyzna może przebywać w jednym z krajów wyspiarskich Południowo – Wschodniej Azji. 

Plakat kampanii

Plakat kampanii Europe’s Most Wanted Sex Offenders

Publikacja na stronie Europe’s Most Wanted Fugitive List

Publikacja za poszukiwanym na stronie Europe’s Most Wanted Fugitive List

Punkt Kontaktowy ENFAST prowadząc stałą wymianę informacji z policjantami z KWP we Wrocławiu rozpoczął współpracę w sprawie z partnerem sieci ENFAST – US Marshals oraz Zespołem Poszukiwań z Filipin (FSU). Dzięki dużemu doświadczeniu wrocławskich „łowców głów” i stosowaniu nieszablonowych rozwiązań oraz bieżącej wymianie informacji, a także współpracy wymagającej wielu wspólnych działań koordynacyjnych, udało się ustalić dokładne miejsce ukrywania się poszukiwanego. Zlokalizowany został na filipińskiej wyspie Siquijor. Do zatrzymania poszukiwanego doszło 14.02.2021 r. W operacji zatrzymania poszukiwanego wzięli udział policjanci zespołu poszukiwań z Manili oraz lokalna Policja na wyspie Siquijor.

Poszukiwany mężczyzna w rękach trzyma tabliczkęskuty kajdankami poszukiwany mężczyzna siedzi na krześle

Następnie poszukiwany w asyście Policji został przetransportowany najpierw statkiem, potem samolotem do stolicy Filipin, gdzie poddany został procedurze deportacyjnej.

Zatrzymanie poszukiwanego z Polski wzbudziło również zainteresowanie filipińskich mediów. 

Publikacja na temat zatrzymania mężczyzny na stronie internetowej jednego z filipińskich mediów

Publikacja na temat zatrzymania mężczyzny na stronie internetowej jednego z filipińskich mediów

Procedury międzynarodowe nie pozwoliły jednak na wydanie zatrzymanego stronie polskiej. Następnie zatrzymany po niespełna dwóch latach, został zwolniony z aresztu na terenie Filipin. Czynności wykonane przez polską Policję we współpracy z organami wymiaru sprawiedliwości i współdziałaniu  z wieloma organami, m.in. filipińskimi służbami deportacyjnymi, katarską Policją, Ambasadą RP na Filipinach, Sekretariatem Generalnym Interpolu w Lyonie oraz BMWP KGP, doprowadziły do ponownego zatrzymania mężczyzny w dniu 05.04.2023 r. w momencie opuszczania przez niego samolotu na lotnisku w Warszawie. Zatrzymania dokonali policjanci Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób KWP we Wrocławiu wspólnie z funkcjonariuszami Centralnej Sekcji Poszukiwań Celowych Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego KGP wspierani przez Komisariat Policji Portu Lotniczego Warszawa Okęcie. Po zatrzymaniu Dariusz Z. został przetransportowany do Wrocławia, gdzie ostatecznie 06.04.2023 r. trafił do zakładu karnego, celem odbycia zasądzonej mu kary pozbawienia wolności.

Jest to doskonały przykład na to, że nawet przestępcy ukrywający się w egzotycznych krajach na drugim końcu globu, nie powinni czuć się bezpieczni. Muszą liczyć się z tym, że nawet z dala od Europy, mogą zostać zlokalizowani i zatrzymani. 

(Centralna Sekcja Poszukiwań Celowych Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego    KGP / film: KWP we Wrocławiu / mw)  

  • samolot na płycie lotniska
  • hala lotniska - dwaj policjanci prowadzą zatrzymanego
  • dwaj policjanci prowadzą zatrzymanego - widok z przodu

Film Film KWP we Wrocławiu

Pobierz plik Film KWP we Wrocławiu (format mp4 - rozmiar 36.44 MB)

Powrót na górę strony