Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sprzedawał pająki, wpadł w policyjną sieć

Data publikacji 25.04.2023

W ręce świętochłowickich stróżów prawa wpadł sprzedawca pająków. Policjanci znaleźli w mieszkaniu mężczyzny 60 egzotycznych zwierząt, które znajdowały się na liście gatunków zagrożonych. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody handel bez wymaganych zezwoleń okazami objętymi ochroną zagrożony jest karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Mundurowi zajmujący się przestępstwami gospodarczymi uzyskali informację o sprzedaży zwierząt znajdujących się na liście gatunków chronionych Konwencji Waszyngtońskiej CITES. Na jednym z większych portali aukcyjnych oferowano do sprzedaży 60 młodych pająków z gatunku ptasznika królewskiego i zdobionego. Osobniki te w naturalnym środowisku żyją na drzewach, a ich jad jest groźny dla człowieka.

Sprzedającym okazał się 33-latek ze Świętochłowic, który nie posiadał certyfikatów i dokumentów wymaganych do sprzedaży, czy rozmnażania pajęczaków. Hodowla została zlikwidowana. Mężczyźnie grozi do 5 lat więzienia.

pająk gatunku poecilotheria ornata czyli ptasznik zdobiony znajdujący się w terrarium na kawałku drewna, zdjęcie z góry

Międzynarodowa Konwencja o Handlu Gatunkami Zagrożonymi Wyginięciem, czyli tak zwana Konwencja Waszyngtońska chroni dziko występujące populacje zwierząt i roślin, których gatunki zagrożone są w skali świata wyginięciem. Takiej ochronie podlega również ptasznik. Dziś Konwencja obowiązuje w 160 krajach. Polska ratyfikowała ją w 1989 roku.

(KWP w Katowicach / mw)

  • młode osobniki pająków gatunku Poecilotheria Regalis - ptasznik królewski
  • widok na regał w jednym z pomieszczeń mieszkania na którym stoją terraria, z prawej rozmazana klamka z drzwi wejściowych
  • plastikowe słoiczki do hodowli pająków
Powrót na górę strony