Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Aresztowani za oszustwa metodą "na policjanta"

Data publikacji 05.05.2023

Zabrzańscy policjanci zatrzymali dwóch mieszkańców Wrocławia podejrzanych o udział w oszustwach metodą "na policjanta". Zatrzymani usłyszeli już zarzuty, które dotyczyły trzech takich przestępstw. Na wniosek śledczych, Sąd Rejonowy w Zabrzu zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Policjanci z wydziału kryminalnego zabrzańskiej komendy ustalili tożsamość i zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 22 i 32 lat, którzy brali udział w co najmniej trzech oszustwach metodą "na policjanta".  Do zatrzymania doszło w ubiegłym tygodniu we Wrocławiu. Podejrzanym przedstawiono zarzuty, które dotyczyły oszukania mieszkanki Zabrza oraz dwóch gliwiczanek. Do przestępstw, za które mężczyźni usłyszeli zarzuty, doszło w lutym i marcu br. Oszuści wyłudzili od swoich ofiar łącznie ponad 365 tysięcy złotych. Teraz zatrzymanym grozi kara do 8 lat więzienia. Czynności w sprawie trwają.

Przy okazji tej sprawy policjanci przypominają o środkach ostrożności w kontaktach z nieznajomymi. Pamiętajmy:

  • Policjanci nie odbierają NIGDY ŻADNYCH PIENIĘDZY.
  • Policjanci nie przyjmują pieniędzy na przechowanie i nie zabezpieczają ich na specjalnych kontach.
  • Policjanci nie angażują postronnych osób w „tajne akcje” i nigdy nie żądają wyrzucania pieniędzy przez okna czy pozostawiania w śmietniku.

Jak nie paść ofiarą oszustwa telefonicznego? Pamiętajmy:

  • Bądźmy ostrożni w kontakcie z nieznajomymi.
  • Nigdy nie przekazujmy pieniędzy osobom, których nie znamy. Nie ufajmy osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.
  • Zawsze potwierdzajmy „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonajmy telefon lub skontaktujmy się bezpośrednio.
  • Nie działajmy w pośpiechu i ewentualnie odłóżmy termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
  • Wszelkie telefoniczne prośby o pomoc (także z zagranicy), grożą utratą pieniędzy. Nie przelewajmy pieniędzy na wskazane konto bankowe przez nieznajomych.

Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie skontaktujmy się z Policją dzowniąc na numer alarmowy 112.

(KWP w Katowicach / mw)

Film Aresztowani za oszustwa metodą na policjanta

Pobierz plik Aresztowani za oszustwa metodą na policjanta (format mp4 - rozmiar 26.31 MB)

Nagranie audio Audiodeskrypcja do filmu

Pobierz plik Audiodeskrypcja do filmu (format wav - rozmiar 3.03 MB)

Powrót na górę strony