Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci z Nowogrodźca odnaleźli w lesie zaginioną 70-latkę

Data publikacji 05.05.2023

Mundurowi z powiatu bolesławieckiego odnaleźli kobietę, która podczas spaceru w lesie straciła orientację w terenie i nie była w stanie samodzielnie wrócić do domu. Świetne rozeznanie terenu i zaangażowanie mundurowych doprowadziły do miejsca, gdzie znajdowała się zmęczona seniorka.

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Bolesławcu otrzymali po godzinie 21.00 zgłoszenie dotyczące 70-letniej mieszkanki gminy Osiecznica. Z informacji pochodzących od córki wynikało, że jej matka w godzinach porannych wybrała się na spacer do lasu w okolicy miejscowości Świętoszów. Po kilku godzinach kobieta straciła orientację w terenie i się zgubiła.

Dyżurny bolesławieckiej jednostki natychmiast skierował wszystkie patrole w okolice, gdzie mogła przebywać zaginiona. Zaangażowani zostali również przewodnicy z psami.

70-latka na szczęście miał przy sobie telefon. Policjanci z komisariatu w Nowogrodźcu nawiązali kontakt z poszukiwaną, niestety nie była ona w stanie określić miejsca, gdzie się znajduje. Pomocne okazały się odgłosy autostrady, które seniorka słyszała oraz świetne rozeznanie terenu przez policjanta, który wcześniej był dzielnicowym w tym rejonie. Mundurowi, przemieszczając się po lesie, używali sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej. W pewnym momencie kobieta w oddali zauważyła niebieskie światło. To był sygnał, że policjanci podążają w dobrym kierunku. Ostatni etap poszukiwań odbywał się już pieszo, bo 70-latka znajdowała się w miejscu trudno dostępnym, na terenie poligonu wojskowego.

Około północy zmęczona seniorka została odnaleziona, a na miejsce policjanci wezwali zespół ratownictwa medycznego.  

Ta historia kończy się szczęśliwie, ale policjanci przypominają kilka ważnych zasad, jakie należy stosować, wychodząc do lasu, aby nie doszło do niebezpiecznych sytuacji:

  • poinformuj bliskich o wyprawie do lasu oraz wskaż okolicę, w której będziesz przebywać oraz kiedy planujesz powrót,
  • zabierz ze sobą elementy odblaskowe lub latarki, dzięki nim nocą będziesz bardziej widoczny,
  • przydatny będzie telefon komórkowy z naładowaną baterią, który może okazać się pomocny w sytuacjach kryzysowych
  • ze względów bezpieczeństwa nie wchodź na tereny poligonowe z uwagi na zagrożenie napotkania niewybuchów,
  • zabierając ze sobą dzieci lub osoby starsze, nie tracić ich z pola widzenia,
  • zapamiętuj charakterystyczne na danym terenie elementy, numery słupków granicznych, dzięki którym będziesz mógł szybciej odnaleźć drogę powrotną,
  • w przypadku gdy osoba zgubi się, odłączy od grupy i pozostaje w lesie dłuższy czas, powinna skontaktować się z numerem alarmowym 112 i poinformować, w miarę możliwości, gdzie się znajduje – należy szukać granitowego słupka granicznego (numer wskazany na słupku pozwoli na szybkie ustalenie, gdzie zaginiony się znajduje).

(KWP we Wrocławiu / sc)

Powrót na górę strony