Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Członek zorganizowanej grupy przestępczej poszukiwany m.in. za zabójstwo zatrzymany na terenie Niderlandów

Data publikacji 09.05.2023

Członek zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym został zatrzymany na terenie Królestwa Niderlandów. Skuteczna akcja służb to efekt działania policyjnej sieci ENFAST, zajmującej się poszukiwaniem najbardziej niebezpiecznych przestępców w Europie.

36-letni Konrad C. poszukiwany był za popełnienie szeregu przestępstw w ramach zorganizowanej grupy przestępczej. Podejrzany jest m.in. o zabójstwo, wewnątrzwspólnotowe nabywanie i wprowadzanie do obrotu znacznych ilości środków odurzających i substancji psychotropowych, kradzieże, groźby karalne i rozboje.

Z obawy przed zatrzymaniem przez Policję, opuścił teren RP i ukrywał się poza jej granicami. Wobec mężczyzny Sądy i Prokuratury w Radomiu, Warszawie i Kielcach wydały listy gończe. Konrad C. poszukiwany był na podstawie czterech Europejskich Nakazów Aresztowania.

Intensywne czynności służbowe wykonywane przez funkcjonariuszy Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu pozwoliły ustalić, że 36-letni radomianin ukrywa się na terytorium Królestwa Niderlandów. W związku z tym, w celu zlokalizowania i zatrzymania poszukiwanego, podjęto współpracę za pośrednictwem ENFAST – czyli europejskiej sieci współpracy policyjnej, zajmującej się poszukiwaniami najbardziej niebezpiecznych przestępców. Do sieci należy 27 państw członkowskich UE, dzięki czemu możliwa jest natychmiastowa międzynarodowa wymiana informacji. Polskie przedstawicielstwo ENFAST znajduje się w Centralnej Sekcji Poszukiwań Celowych Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji. To tutaj prowadzona jest bieżąca współpraca i szybka wymiana informacji ze wszystkimi państwami członkowskimi dotycząca najgroźniejszych osób poszukiwanych.

Wspólne działania o charakterze operacyjnym „radomskich łowców głów”, funkcjonariuszy Biura Kryminalnego KGP oraz Policji niderlandzkiej, potwierdziły fakt opuszczenia kraju i ukrycia się przed organami ścigania na terenie Niderlandów.

Sprawna wymiana informacji, odpowiednia koordynacja działań przez sieć ENFAST, pozwoliły na ustalenie przez holenderską Policję dokładnego miejsca przebywania poszukiwanego. Został zatrzymany w miejscu zamieszkania, w miejscowości Beverwijk, w północnej części kraju. Był całkowicie zaskoczony i podjął próbę ucieczki. Po chwili został zatrzymany przez Służbę Interwencji Specjalnej Jednostki Krajowej niderlandzkiej Policji (DSI). Przy mężczyźnie znaleziono broń palną i fałszywy dowód osobisty.

Aktualnie przebywa w areszcie i oczekuje na ekstradycję do Polski.

(Wydział Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji/ mw)

Powrót na górę strony