Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Jaworscy policjanci zatrzymali nielegalnych imigrantów i ich przewoźnika

Data publikacji 12.05.2023

Jaworscy policjanci zatrzymali pięciu obcokrajowców oraz 27-letniego kierowcę. Szybko okazało się, że są to nielegalni imigranci chcący przemieścić się na teren Niemiec. 27-latek z Turkmenistanu usłyszał zarzut udzielenia pomocy pięciu obywatelom Afganistanu w nielegalnym przekroczeniu granicy RP. Pasażerowie zostali przekazani funkcjonariuszom Straży Granicznej.

W środę, 10 maja br., około godziny 14.00, policjanci z jaworskiej komendy zostali zadysponowani do obsługi zdarzenia, do którego doszło na autostradzie A4 w kierunku Zgorzelca. Ze zgłoszenia wynikało, że pojazd marki Skoda uległ awarii i blokuje jeden pas ruchu.

Kiedy funkcjonariusze ruchu drogowego dotarli na miejsce z uszkodzonego pojazdu wysiadł kierowca i zaczął uciekać z miejsca zdarzenia. Mężczyzna pobiegł w pobliskie pola rzepaku. W samochodzie siedziało natomiast pięciu obcokrajowców, jak się później okazało - obywateli Afganistanu.

Do pomocy policjantom ruchu drogowego dyżurny jaworskiej jednostki skierował na miejsce patrol dzielnicowych oraz funkcjonariuszy wydziału kryminalnego. Po krótkim pościgu mundurowi zatrzymali kierowcę. Cała piątka została doprowadzona do jaworskiej komendy.

Kierującym osobową skodą był 27-letni obywatel Turkmenistanu. Jak się okazało, przewoził pięciu mężczyzn w wieku 21-31 lat będących nielegalnymi imigrantami. Zmierzali w kierunku niemieckiej granicy.

Pasażerowie usłyszeli zarzuty nielegalnego przekroczenia granicy RP, a następnie zostali przekazani funkcjonariuszom Straży Granicznej. Kierowca natomiast trafił przed oblicze sądu. 27-latkowi przedstawiony został zarzut pomocnictwa w przekroczeniu granicy RP. Wyrokiem jaworskiego sądu mężczyzna został skazany na karę 4 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Sąd nałożył na niego również grzywnę w wysokości tysiąca złotych oraz świadczenie pieniężne w wysokości 500 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz pomocy Postpenitencjarnej.

(KWP we Wrocławiu / mw)

Film Jaworscy policjanci zatrzymali nielegalnych imigrantów i ich przewoźnika

Pobierz plik Jaworscy policjanci zatrzymali nielegalnych imigrantów i ich przewoźnika (format mp4 - rozmiar 6.79 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony