Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bądź bezpiecznym rowerzystą!

Rowerzyści należą do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego. Nie mają karoserii, pasów bezpieczeństwa i poduszek powietrznych. Mają zdrowy rozsądek i przepisy, które mają ich chronić. Pod warunkiem, że się do nich stosują. Jak być bezpiecznym rowerzystą? Mamy podpowiedź!

Wraz z początkiem sezonu rowerowego policjanic rozpoczęli kolejną edycję ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej skierowanej do kierujących motocyklami, motorowerami, rowerami, a także hulajnogami elektrycznymi. „Jednośladem bezpiecznie do celu” to akcja profilaktyczna mająca na celu przypominanie i uświadamianie kierującym jednośladami o tym, że są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego oraz o zagrożeniach z tym związanych. To również czas na promowanie właściwych zachowań wobec innych użytkowników drogi.

Chwila nieuwagi, niedostosowana prędkość i zlekceważenie przepisów ruchu drogowego – czasami tylko jeden z tych czynników wystarczy do tego, by doszło do groźnego zdarzenia drogowego. Dotyczy to wszystkich uczestników ruchu. Tych zmotoryzowanych i tych, którzy przemieszczają się głównie przy pomocy siły mięśni. A tych – szczególnie na rowerach – z każdym wiosennym tygodniem przybywa na drogach. Niestety przybywa też zdarzeń drogowych z ich udziałem.

Mrągowo: 14-latek jechał rowerem po chodniku, a przejeżdżając nim przez przejście dla pieszych został potrącony

Do groźnego zdarzenia z udziałem rowerzysty doszło w czwartek (11.05.2023r.) przed godz. 18:00 w Mrągowie na ul. Wojska Polskiego. Tam 14-letni chłopiec jechał rowerem po chodniku. Nie zdając sobie sprawy z zagrożenia, na skrzyżowaniu z ul. Sienkiewicza wtargnął rowerem na przejście dla pieszych, w wyniku czego zderzył się z prawidłowo jadącym ul. Sienkiewicza w kierunku ul. Wojska Polskiego samochodem, którym kierował 51-letni mężczyzna. Szczęście w nieszczęściu, że kierujący uderzył w tylne koło roweru, dzięki czemu młody człowiek nie doznał poważnych obrażeń. Sytuacja zakończyła się na pouczeniu i przeprowadzeniu rozmowy dotyczącej zasad ruchu drogowego.

Należy jednak zauważyć, że gdyby 14-latek jechał zgodnie z przepisami ruchu drogowego najprawdopodobniej nie doszło by do tak groźnie wyglądającego zdarzenia.

Przypominamy, że rowerem po chodniku może jechać wyłącznie dziecko w wieku do 10 roku życia oraz jego opiekun. 14-latek powinien jechać po jezdni, stosując się do przepisów ruchu drogowego. Po raz kolejny również upominamy, że rower przez przejście dla pieszych się przeprowadza, a nie przejeżdża się po nim!

Olsztyn: 44-latka wjechała rowerem w osobówkę i trafiła do szpitala

W piątek (12.05.2023) oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym na ul. Dworcowej. Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu wynika, że 44-letnia kobieta wjeżdżając rowerem na oznakowane przejście dla pieszych, uderzyła w osobową kię. W wyniku zdarzenia kobieta trafiła do szpitala. Badanie policyjnym alkomatem wykazało, że zarówno 61-letni kierujący autem, jak i 44-letnia rowerzystka byli trzeźwi. Ostatecznie kobieta została ukarana mandatem w kwocie 550 złotych.

Ostróda: Kierująca autem potrąciła 9-latkę

W czwartek (11.05.23) w Ostródzie na skrzyżowaniu Placu Tysiąclecia z ul. E. Kowcza, 30-letnia kierująca samochodem osobowym nie ustąpiła znajdującej się pod opieką ojca jadącej bezpośrednio za nim rowerem 9-letniej dziewczynce, w wyniku czego doszło do potrącenia małoletniej. Dziewczynka doznała ona ogólnych potłuczeń i została przetransportowana do szpitala w celu przeprowadzenia szczegółowych badań. W chwili zdarzenia kierująca samochodem była trzeźwa. Ostatecznie zdarzenie zostało zakwalifikowane przez  policjantów jako kolizja drogowa. Za spowodowanie tego zdarzenia na kierującą samochodem osobowym nałożono mandat karny.

Rowerzyści są wśród nas!

Również wśród policjantów i pracowników cywilnych Policji na Warmii i Mazurach nie brakuje fanów dwóch kółek i rowerowej rekreacji. W trosce o bezpieczeństwo nas wszystkich powstał krótki film, w którym zawarte zostały dobre rady dla rowerzystów. Na nagraniu przekazali je mł. asp. Tomasz Zieliński z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie oraz Jakub Hejduk pracownik cywilny Wydziału Transportu KWP w Olsztynie, a przy okazji zapalony rowerzysta, współtwórca podcastu „Warmia Bike” i autor bloga jadenarowerze.pl, który w swoich materiałach promuje aktywne i bezpieczne spędzanie czasu na rowerze oraz promuje Warmię i Mazury.

Film Bądź bezpiecznym rowerzystą!

Opis filmu: Na filmie widoczny jest rowerzysta, który zakłada kask i wsiada na rower, a potem przejeżdża najpierw ścieżką rowerową, potem przechodzi przez przejście, mija dwie osoby na rolkach i wjeżdża na promenadę nad jeziorem.

Pobierz plik Bądź bezpiecznym rowerzystą! (format mp4 - rozmiar 16.51 MB)

Film dostępny również na kanale KWP w Olsztynie w serwisie Youtube.com

(tm)

Pliki do pobrania

  • Deskrypcja załączonego filmu
    12.88 KB
    Film rozpoczyna ujęcie, na którym widoczny jest rowerzysta zakładający kask, wsiadający na rower i ruszający w drogę. Następnie zaczyna się wypowiedź młodszego aspiranta Tomasza Zielińskiego, który mówi: Sezon rowerowy w pełni, a w związku z tym mamy dla Was trzy dobre rady. Zacznijmy od pierwszej. Mnóstwo rowerzystów decyduje się przejeżdżać przez przejścia dla pieszych. Jest to oczywiście wykroczenie. Jeżeli zbliżamy się do przejścia dla pieszych, warto zejść z roweru i skorzystać z uprawnień, który ma pieszy, a więc pierwszeństwo przed nadjeżdżającymi pojazdami, wchodząc na przejście dla pieszych, nie tylko znajdując się dla przejściu dla pieszych. To gwarantuje nam, że mamy bardzo małą szansę na uczestniczenie w zdarzeniu drogowym oraz mamy pierwszeństwo. W trakcie gdy policjant mówi, pojawiają się ujęcia na których widoczny jest rowerzysta jadący ścieżką rowerową, dojeżdżający do przejścia i przechodzący przez nie. Ponownie na nagraniu widoczny jest policjant, który mówi: druga dobra rada. Mobilność niesie za sobą ryzyko uczestniczenia w zdarzeniu drogowym, a zdarzenia drogowego niestety to są koszty. Nie tylko zdrowie i życie, ale także aspekt materialny jest istotny. Warto o tym pomyśleć zawczasu i ubezpieczyć się. W czas gdy mówi pokazane są ujęcia, na których widoczna jest jazda rowerem z perspektywy rowerzysty, który jadąc ścieżką mija dwie dziewczynki na rolkach. A następnie widoczny jest rowerzysta jadący ścieżką. To Jakub Hejduk, który w kolejnym ujęciu, stojąc obok roweru mówi: Trzecia dobra rada składa się z trzech elementów. Po pierwsze bądźmy widoczni na drodze, po drugie jeździjmy w kaskach, a po trzecie pamiętajmy, że nie jesteśmy sami na drodze. Film kończy ujęcie, na którym widać rowerzystę z lotu ptaka a następnie z tej samej perspektywy widoczny jest brzeg jeziora i przycumowane do pomostów łodzie.
Powrót na górę strony